Zima 2015/2016 prináša novinku, povinné prilby pre deti

Zima 2015/2016 prináša novinku, povinné prilby pre deti

Počas tohtoročnej zimy 2015/2016 sa na lyžiarskych svahoch môžete stretnúť s novinkou, povinnosťou nosenia lyžiarskej alebo snowboardovej prilby na zjazdovkách počas jazdy. Nový zákon vstupuje do platnosti práve pred sezónou a tak vzniká prevádzkovateľom vlekov povinnosť kontrolovať ochranu hlavy u všetkých detí do 15 rokov. Pracovník vleku pritom nesmie pustiť na zjazdovku lyžiara alebo snowboardistu, ktorý má 15 a menej rokov a nemá predpísanú ochranu hlavy.

prilby lyžiarov

Prilba pre dieťa na hlavu, ktorá rastie pomaly
Detská hlava rastie, hoci nie tak veľmi rýchlo, ako zvyšok tela, a počas života malého lyžiara vyrastie na niekoľko veľkostí. To ide do peňazí. Na šťastie lyžovačka je len sezónnou záležitosťou, preto môže pomôcť aj požičovňa výstroja. Tie sa nepochybne budú tešiť z tržieb, pretože nie každý bude pripravený na nové pravidlo. Na Orave, v Tatrách a na Zamagurí napríklad častí poľskí lyžiari nemusia počítať s touto novinkou. Požičovne tak budú jednou z možností, ako splniť podmienku nosenia prilieb detí.

Musí byť na mieru
Prilba deťom sa nesmie kupovať a ani požičiavať väčšia, ale ani malá, tlačiaca. Musí byť kupovaná na mieru. Veľmi malá tlačiaca prilba môže v prípade nešťastného pádu a zranenia zarobiť veľké problémy práve tlakom, ktorý spôsobuje na lebku. Príliš veľká prilba môže v prípade zrážky alebo nárazu odpadnúť z hlavy a zanechať hlavu nechránenú, prípadne môže spôsobiť pri voľnom pohybe na hlave ďalšie vážne problémy. Nehovoriac stále o deťoch, ktoré s veľkou prilbou nechtiac otočia prilbu a nevidia pred seba.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.