ZN.SK
prilby lyžiarov

Zima 2015/2016 prináša novinku, povinné prilby pre deti

Na Slovensku vstupuje do platnosti nová povinnosť na zjazdovkách. Povinné prilby pre deti do 15 rokov majú chrániť hlavy najmenším lyžiarom.

Zľavy na wellness pobyty

Počas tohtoročnej zimy 2015/2016 sa na lyžiarskych svahoch môžete stretnúť s novinkou, povinnosťou nosenia lyžiarskej alebo snowboardovej prilby na zjazdovkách počas jazdy. Nový zákon vstupuje do platnosti práve pred sezónou a tak vzniká prevádzkovateľom vlekov povinnosť kontrolovať ochranu hlavy u všetkých detí do 15 rokov. Pracovník vleku pritom nesmie pustiť na zjazdovku lyžiara alebo snowboardistu, ktorý má 15 a menej rokov a nemá predpísanú ochranu hlavy.

prilby lyžiarov

Prilba pre dieťa na hlavu, ktorá rastie pomaly
Detská hlava rastie, hoci nie tak veľmi rýchlo, ako zvyšok tela, a počas života malého lyžiara vyrastie na niekoľko veľkostí. To ide do peňazí. Na šťastie lyžovačka je len sezónnou záležitosťou, preto môže pomôcť aj požičovňa výstroja. Tie sa nepochybne budú tešiť z tržieb, pretože nie každý bude pripravený na nové pravidlo. Na Orave, v Tatrách a na Zamagurí napríklad častí poľskí lyžiari nemusia počítať s touto novinkou. Požičovne tak budú jednou z možností, ako splniť podmienku nosenia prilieb detí.

Musí byť na mieru
Prilba deťom sa nesmie kupovať a ani požičiavať väčšia, ale ani malá, tlačiaca. Musí byť kupovaná na mieru. Veľmi malá tlačiaca prilba môže v prípade nešťastného pádu a zranenia zarobiť veľké problémy práve tlakom, ktorý spôsobuje na lebku. Príliš veľká prilba môže v prípade zrážky alebo nárazu odpadnúť z hlavy a zanechať hlavu nechránenú, prípadne môže spôsobiť pri voľnom pohybe na hlave ďalšie vážne problémy. Nehovoriac stále o deťoch, ktoré s veľkou prilbou nechtiac otočia prilbu a nevidia pred seba.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu