ZN.SK
Komár a uštipnutie hmyzom

Vírus Zika – príznaky, liečba a ešte niekoľko zaujímavostí

Vírus, ktorý je momentálne v médiách skloňovaný asi najviac, hoci jeho výskyt bol aj v minulosti a bežná chrípka skolí každý mesiac oveľa viac ľudí, je nepochybne Zika…

Vírus, ktorý je momentálne v médiách skloňovaný asi najviac, hoci jeho výskyt bol aj v minulosti a bežná chrípka skolí každý mesiac oveľa viac ľudí, je nepochybne Zika. Nezvyčajný názov pre nezvyčajný vírus, ktorý sa momentálne prejavuje najvýraznejšie v Južnej a Strednej Amerike vrátane Karibiku. Ak sa u vás prejaví niektorý s príznakov nižšie a cestovali ste, hoci len ste strávili čas na medzinárodnom letisku, informujte svojho lekára. Krvné testy by mal vyhotoviť s testovaním na prítomnosť cudzokrajných vírusov typu dengue, kedy by ho mali vedieť odhaliť.

Komár a uštipnutie hmyzom

Príznaky vírusu Zika

  • najčastejšími príznakmi sú horúčka, červené vyrážky, svrbenie pokožky a bolesti kĺbov. Začervenanie očí vedie k zápalu očných spojiviek. Príznakmi sú aj bolesti svalov, bolesti hlavy, v krajnom prípade zvracanie
  • inkubačná doba nie je presne stanovená. Záleží od zdravotného stavu a mieri nákazy. Odhad 5 až 8 dní
  • z 5 nakazených reálne ochorie asi 1.
  • vírus v tele prežíva zhruba týždeň
  • bežné príznaky sú mierne a môžu byť spojené s dehydratáciou, čiže je nutné piť veľa tekutín
  • najväčšie riziká má prinášať tehotným ženám, zmeny sa majú prejaviť na plode
  • príznaky sa podobajú na horúčku dengue alebo chikungunya

Liečba vírusu Zika

  • neexistuje účinná vakcína priamo proti vírusu Zika. Zatiaľ vyhráva ľudská prirodzená imunita po týždňových ťažkostiach. Horšie sú na tom však tehotné.
  • infikovaná osoba by si mala dávať pozor, aby jej infikovanú krv nenacical ďalší komár. Mal by byť chránený pred ďalším uštipnutím. Komár by totiž mohol ďalej šíriť už ako infikovaný vírus ďalej.
  • dostatočne odpočívajte, pite veľa tekutín a prijímajte len lieky s acetaminofénom ako je napríklad Tylenol na zmiernenie horúčky. Aspirín a iné podobné liečivá sa neodporúčajú. Iný postup liečby sa týka tých, ktorí už majú iné lieky pre predchádzajúce ťažkosti.

Konšpiračné teórie a obvinenia

Na internete sa už objavujú aj konšpirácie, ktoré tvrdia, že vírus bol umelo vytvorený a nezmutoval, či nevznikol tak prirodzene. Obviňujú farmaceutické firmy, že ho vytvorili a zároveň ho tiež celé roky predávajú ako vzorky za 700 EUR, čo sa dá naozaj nájsť, aj keď je tomu trochu inak. Ďalšia z konšpirácií upozorňuje na fakt, že tento vírus najzásadnejšie postihuje plody nenarodených detí u tehotných žien, čím im spôsobuje mikrocefáliu, vývojové zakrpatenie hlavy a mozgu. Má tak ísť o spôsob, ako znížiť populáciu. Údajne preto, že je nás už naozaj veľa a vírus by mal počty „preriediť“. Trúfalé konšpirácie sú vždy oknom do sveta pochybností, či cestou k tretej, štvrtej a piatej verzii, či príbehom spisovateľov hľadajúcich námet pre postapokalyptický román.

Konšpiračné teórie sa objavujú pri mnohých témach ako pravidlo. Vždy tu budú teórie tých, ktorí sa nedokážu zmieriť s niektorými oficiálnymi vyjadreniami a zatúžia po lepšom sci-fi, prípadne neodbornosť autorov nových teórii vyhľadáva iné závery, zaujímavejšie. Tak ako v minulosti pri bežnej chrípke, každej pandémii, či osýpkach.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu