ZN.SK
Ikariáda 2015

Ikariáda 2015 priniesla mená najúspešnejších autorov

15. ročník Ikariády opäť priniesol zhodnotenie uplynulého roka a čísla predajnosti najväčšieho vydavateľského domu na Slovensku, vydavateľstva IKAR…

15. ročník Ikariády opäť priniesol zhodnotenie uplynulého roka a čísla predajnosti najväčšieho vydavateľského domu na Slovensku, vydavateľstva IKAR. Medzi ocenenými autormi boli pritom známe mená, ktoré si svoje miesto vybojovali úspešnou tvorbou a prácou. Slovenských spisovateľov oceňovali za celkový počet predaných kníh, ale aj za dosiahnutý počet z jedinej predanej knihy. Tak ako v hudobnom svete Zlaté a Platinové platne, udeľujú sa Zlaté a Platinové knihy aj autorom kníh. Vydavateľstvo IKAR tým predstavilo najúspešnejších z úspešných. Za prítomnosti viacerých známych tvárí, mien medzi spisovateľmi na Slovensku a osobnosťami aj z hereckého prostredia, zazneli ukážky ocenených diel. Vlado Kobielsky, ale tiež Kristína Farkašová prečítali niekoľko ukážok od oceneného autora. Soňa Mullerová sprevádzala celým večerom a jednotlivé vstupy sa prelínali s výbornými akustickými vystúpeniami Petra Cmoríka.

Ikariáda 2015

Knižná novinka Dementi, ktorú jej autor Jozef Banáš obhajuje ako knihu nazvanú podľa dementovať a nie podľa slova nadávky, priniesla ocenenie Zlatá kniha za predaj prekračujúci neuveriteľných 20 000 kusov. Ocenenie Platinová kniha získal Andrej Štiavnický za historický román V podzemí Čachtického hradu a za počet predaných kníh presahujúci 25 000 výtlačkov. ďalším oceneným bol Jozef Karika, autor temnejšieho žánru. Prvé ocenenie Platinová kniha získal za celkovú predajnosť jeho kníh presahujúcu 100 000 kusov a druhé ocenenie, Zlaté pero, získal za román Čierna hra – Vláda mafie. Šlo o prekvapenie, pretože výsledky držiteľa tohto ocenenia boli utajované do poslednej chvíle. Celový predaj svojich kníh presahujúci 100 000 výtlačkov priniesol ocenenie aj Andree Coddington. Najpredávanejšia autorka na Slovensku Táňa Keleová-Vasilková získala ďalšie Platinové knihy. Naraz získala dve ocenenia Platinová kniha za román Julinkina pekáreň a román Vône života, ktoré za jej neprítomnosti prevzala riaditeľka vydavateľstva Valéria Malíková.

Ocenenie Zlaté pero je udeľované od roku 2004. Vydavateľstvo od svojho vzniku pred viac ako 25 rokmi vydalo už 4300 kníh.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu