Vedeli ste? Filtre na cigaretách nič nefiltrujú, iba ak vaše peniaze

Vedeli ste? Filtre na cigaretách nič nefiltrujú, iba ak vaše peniaze

Filter na cigaretách sa začal objavovať v polovici minulého storočia ako “úžasný” nástroj psychológie. Fajčiari získali pocit, že robia niečo viac pre svoje zdravie. Získali pocit, že filter zabraňuje prenikaniu škodlivín do tela a tým sa chránia. Hoci filter má názov filter, v skutočnosti nič nefiltruje. Jeho zožltnutie je pritom spôsobené len a len vysokou teplotou a zmenami pH kyslosti vzduchu, ktorý práve ťahaním a za pôsobení tepla, menia acetát celulózy, z ktorého sa filter vyrába.

Cigarety fajčiar a fajčenie

Filter má predsa len úlohu

Filtre na cigaretách majú celkom inú úlohu, než by fajčiari čakali. Sú nástrojom zamedzenia prechodu tabaku do úst. Filtrujú iba ak kúsky tabaku, aby sa nám neocitli v pľúcach. Tiež umožňujú pevnejšie uchopenie cigarety v ústach, v zovretých perách, či medzi prstami. To najdôležitejšie pre tabakový priemysel však je, že filter tvorí podstatnú časť obsahu cigarety a tým skracuje jej dĺžku. Tabaku je tak menej, čo prináša vyššiu úsporu. Tabakovému priemyslu následne vyšší zisk a to aj napriek obstarávaniu a technológii vkladania filtra do baliacich strojov.

Filtre od cigariet sú ekologickým problémom

Filter od cigariet je to jediné, čo po nich zostáva, kým zvyšok je ekologický a ľahko rozložiteľný. Filter sa v prírode bežne nerozloží. Na to, aby sa tak stalo, je nutné pôsobenie viacerých faktorov, vplyvov, ktoré nie sú tak pravdepodobné. Filtre plávajú v moriach, sú bežnou súčasťou pláží po celom svete. Roznesené na všetky možné smery. Sú v tráviacom ústrojenstve mnohých morských živočíchov. Sú v našich riekach. Tvoria bežnú súčasť autobusových a železničných zastávok, na ktorých sa fajčí napriek tomu, že ide o priestor, kde je fajčenie zakázané. Filtre vysušené na slnku sú ľahko prenášané vetrom.

fajčiar a cigarety

Filter teda predstavuje mimoriadnu záťaž na životné prostredie. Nedá sa z neho odstrániť a ak sa stáva súčasťou prírody, je ňou pomerne dlho. Záujem tabakového priemyslu o náhradu za oveľa ekologickejší materiál však neprichádzajú do úvahy. Došlo by k výraznému zdraženiu cigariet. Acetát celulózy je totiž pomerne lacný a adekvátna náhrada zaň dosiaľ nie je. Znepríjemňuje život fajčiarom, ešte viac znepríjemňuje život ľuďom v okolí fajčiarov. Výhody samotného fajčenia pritom zrejme pozná len tabakový priemysel samotný.

Poznámka: Vedeli ste o tom, že tabak, hoci sa podobá na veľké listy chrenu, alebo špenátu, je v skutočnosti odrodou oveľa bližšou k rajčinám? Obe plodiny pochádzajú z USA a nebyť objaviteľov s Krištofom Kolumbom niekde na začiatku ich zástupu, tak by sme nepoznali aj mnohé iné plodiny.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.