ZN.SK
Zasnežovanie a snehové delo

Ako funguje umelé zasnežovanie delami a kde vzniklo

Dnes si bez umelého zasnežovania nedokážeme ani predstaviť lyžiarsku sezónu. Teda kým bežný Slovák áno, prevádzkovatelia lyžiarskych vlekov už nie. Zasnežovanie je dnes kľúčové.

Zľavy na wellness pobyty

Dnes si bez umelého zasnežovania nedokážeme ani predstaviť lyžiarsku sezónu. Teda kým bežný Slovák áno, prevádzkovatelia lyžiarskych vlekov už nie. Slabá nádielka, no tuhnúce mrazy sú príležitosťou, kedy turizmus a chúťky lyžiarov ukojiť aspoň umelým zasnežovaním. Viete, aké je vôbec pozadie umelého zasnežovania a odkedy svet túto techniku pozná?

Zasnežovanie a snehové delo

Od 40. rokov minulého storočia
Prvé snehové delá sa objavili v Kanade, v období počas II. svetovej vojny. Prvý funkčný a vyrábaný model bol patentovaný v roku 1954 a už olympiáda Squaw Valley mala v roku 1960 svahy pripravené vďaka umelému snehu, na ktorom si zvykalo viacero jazdcov z celého sveta, ako na úplnej novinke. V roku 1963 sa v bavorskom lyžiarskom stredisku Garmisch-Partenkirchen otestovala celkom nová dovtedy v Alpách nevídaná technológia, ktorá v treskúcom mraze dokázala pomocou prachovo striekajúcej vody vytvoriť sneh.

Systém výroby umelého – technického snehu
Od samotného počiatku rozdeľuje lyžiarov na tábor nadšencov a kritikov. Pre kritikov má bod fakt, že pri výrobe technického snehu sa spotrebúva veľa energie, ktorá vyťahuje vodu z vodnej nádrže a strieka ju cez vychladené zariadenie snehometom niekoľko metrov pred seba. Voda je pritom striekaná v podobe vodného prachu, čiže celkom na drobno tak, aby stíhala aj vďaka mrazivému vyfukovanému vzduchu a aj vďaka prirodzenému mrazu vytvárať sneh. Podchladený vzduch vodný prach zmrazí a ten už dopadá v podobe snehu na zjazdovku.

Vodné delá sú súčasťou dnes často premysleného systému, ktorého súčasťou sú umelé vodné nádrže, odkiaľ zariadenie čerpá vodu. To aj v prípade zamrznutia hladiny, pretože všetok systém sa nachádza pod vrstvou ľadu. Vlastné vodné nádrže, odkiaľ sa čerpá voda pri umelom zasnežovaní, majú významné lyžiarske zjazdovky vo Vysokých Tatrách. Manipulácia s vodou a jej napojením v mínusových teplotách je komplikovaná.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

...

Všetko pre domácnosť

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu