TV Doma a Dajto skončilo v SD rozlíšení, zúfalí sú najmä starší - ZN.SK

TV Doma a Dajto skončilo v SD rozlíšení, zúfalí sú najmä starší

Majitelia satelitných prijímačov Skylink a vysielania od Voľnej telky od 1. marca 2016 smútia. Najmä ak ide o starších ľudí so starším satelitným zariadením, ktorí si obľúbili turecké seriály a lacnejšiu televíznu tvorbu v štýle nemeckých romancí na televízii Doma. Rovnako tak aj televízna stanica Dajto už nie sú prístupné na pôvodných miestach v rozlíšení SD. Namiesto kanálov sa ľuďom objavuje hlásenie o tom, že majú navštíviť stránky poskytovateľa a v konečnom dôsledku kúpiť zariadenie pre príjem HD podoby týchto televíznych staníc. V realite to znamená, že všetci dôchodcovia, ktorí nemajú ani tušenie nič o nastavení satelitov momentálne potrebujú zakúpiť prijímač signálov v HD, aby boli schopní prijať signál staníc Doma a Dajto, ktoré od 1. marca 2016 vysielajú už len v HD rozlíšení.

Skylink

Vo vyššej kvalite je to síce lepšie, no v rámci televízie Doma týmto krokom zarmútili práve staršie ženy, ktoré pre obľúbenú stanicu musia zakúpiť nový prístroj, prípadne pokukovať po konkurenčnom riešení. Vzhľadom na nie veľkú odbornosť v oblasti satelitov a elektrotechniky sa nemôžeme čudovať, prečo stúpla miera zúfalstva a snažia sa svojpomocne zistiť, čo sa vlastne stalo. A ideálne je všetky diváčky telenoviel odkázať na “nejaké internety”.

Vzhľadom na programovú štruktúru stanice Doma, ktorá pozostávala z naozaj lacnej produkcie, telenoviel a programov takmer výhradne pre staršie ženy, je zvláštne, že bolo zrušené vysielanie v takzvanej SD kvalite a nahradené informáciou, ktorá poriadne zaskočí aj ľudí, ktorí predpokladali u seba lepšie znalostí v oblasti techniky. Typickým divákom stanice boli starí rodičia a ženy. Ak žijú v domácnosti samé, náhle ich čaká nemilé prekvapenie a od 1. marca tak sú nútené investovať do iného zariadenia, alebo hľadať kamarátky so signálom, aby sa podarilo dopozerať tureckú telenovelu Kúsok zo mňa. pri tomto názore žiaľ vychádzame z reality a 4 prípadov zo šiestich, kde tie dva to skrátka s Doma na teraz vzdali.

Čo sa vlastne stalo?
Markíza sa rozhodla ukončiť distribúciu a vysielanie týchto dvoch teevíznych staníc na satelite Astra 3B v starom formáte SD a podporuje už len nový formát HD. Skončili tak distribúciu formátu MPEG-2/SD. Staršie prijímače a zánovné prijímače si s novým formátom neporadia. Potrebujete novší prijímať, ktorý podporuje DVB-S2 a vysielací formát MPEG-4 (H.264).

TV Doma a Dajto skončilo v SD rozlíšení, zúfalí sú najmä starší
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Nestor kea Nový Zéland
Papagáj Nestor Kea na Novom Zélande je inteligentný vandal

Pamätník Ján Palach
Jan Palach nebol jediný, ani prvý. Na protest proti okupácii sa upálili aj iní

Dámsky klub film
Vstúpte do Dámskeho klubu… čítali 50 odtieňov a zmenil im život

Zavrieť