ZN.SK
Skylink

TV Doma a Dajto skončilo v SD rozlíšení, zúfalí sú najmä starší

Majitelia satelitných prijímačov Skylink a vysielania od Voľnej telky od 1. marca 2016 smútia. Najmä ak ide o starších ľudí so starším satelitným zariadením…

Majitelia satelitných prijímačov Skylink a vysielania od Voľnej telky od 1. marca 2016 smútia. Najmä ak ide o starších ľudí so starším satelitným zariadením, ktorí si obľúbili turecké seriály a lacnejšiu televíznu tvorbu v štýle nemeckých romancí na televízii Doma. Rovnako tak aj televízna stanica Dajto už nie sú prístupné na pôvodných miestach v rozlíšení SD. Namiesto kanálov sa ľuďom objavuje hlásenie o tom, že majú navštíviť stránky poskytovateľa a v konečnom dôsledku kúpiť zariadenie pre príjem HD podoby týchto televíznych staníc. V realite to znamená, že všetci dôchodcovia, ktorí nemajú ani tušenie nič o nastavení satelitov momentálne potrebujú zakúpiť prijímač signálov v HD, aby boli schopní prijať signál staníc Doma a Dajto, ktoré od 1. marca 2016 vysielajú už len v HD rozlíšení.

Skylink

Vo vyššej kvalite je to síce lepšie, no v rámci televízie Doma týmto krokom zarmútili práve staršie ženy, ktoré pre obľúbenú stanicu musia zakúpiť nový prístroj, prípadne pokukovať po konkurenčnom riešení. Vzhľadom na nie veľkú odbornosť v oblasti satelitov a elektrotechniky sa nemôžeme čudovať, prečo stúpla miera zúfalstva a snažia sa svojpomocne zistiť, čo sa vlastne stalo. A ideálne je všetky diváčky telenoviel odkázať na „nejaké internety“.

Vzhľadom na programovú štruktúru stanice Doma, ktorá pozostávala z naozaj lacnej produkcie, telenoviel a programov takmer výhradne pre staršie ženy, je zvláštne, že bolo zrušené vysielanie v takzvanej SD kvalite a nahradené informáciou, ktorá poriadne zaskočí aj ľudí, ktorí predpokladali u seba lepšie znalostí v oblasti techniky. Typickým divákom stanice boli starí rodičia a ženy. Ak žijú v domácnosti samé, náhle ich čaká nemilé prekvapenie a od 1. marca tak sú nútené investovať do iného zariadenia, alebo hľadať kamarátky so signálom, aby sa podarilo dopozerať tureckú telenovelu Kúsok zo mňa. pri tomto názore žiaľ vychádzame z reality a 4 prípadov zo šiestich, kde tie dva to skrátka s Doma na teraz vzdali.

Čo sa vlastne stalo?
Markíza sa rozhodla ukončiť distribúciu a vysielanie týchto dvoch teevíznych staníc na satelite Astra 3B v starom formáte SD a podporuje už len nový formát HD. Skončili tak distribúciu formátu MPEG-2/SD. Staršie prijímače a zánovné prijímače si s novým formátom neporadia. Potrebujete novší prijímať, ktorý podporuje DVB-S2 a vysielací formát MPEG-4 (H.264).

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu