Malá morská víla ako symbol Kodane, ako ju nájdete? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Malá morská víla ako symbol Kodane, ako ju nájdete?

Rozprávku o malej morskej víle pozná snáď každý. Spolovice žena, spolovice ako ryba s červenými vlasmi je hlavnou postavou z rovnomenného príbehu dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Práve tá, sa stala inšpiráciou pre asi najznámejší symbol Kodane, ktorým je Socha malej morskej víly sediaca na skale. Nachádza sa hneď vedľa prístavu a oproti pevnosti Kastellets. Málokto vie, že pred pár rokmi oslávila už 100 rokov.

vila-kodan

Viacero modeliek

Socha začala vznikať už v roku 1909. S nápadom prišiel zberateľ umenia Carl Jacobs. Duchovným modelom sa stala práve postava z rozprávky. Ako inšpirácia pre tvár sochy bola vtedy známa primabalerína Ellen Cena, ktorá tancovala v kráľovskom divadle práve toto vystúpenie od Andersena. Autorom sochy je Edvard Eriksen, ktorý ako model tela „použil“ svoju manželku Elinu. Jej výška je 125 cm a váha približne 175 kg.
Finálne predstavenie verejnosti prebehlo 23. Augusta 1913.

Terč pre vandalov

Socha malej morskej víly je obľúbený turistický cieľ pri návšteve Kodani. Je najfotografovanejšou kodanskou ženou. Bohužiaľ jej blízkosť k brehu zneužívajú vandali, ktorí ju chcú zo všetkých síl poškodiť. V roku 1964 dokonca socha prišla o hlavu a neskôr bola niekoľkokrát premaľovaná na ružovo. Po roku 2000 bola zahalená do burky ako protest proti Turecku a jeho prestúpení do Európskej únie.

Ako sa k nej dostať?

Pokiaľ sa chce človek k soche dostať sám, nie je problém. Nachádza na pobreží Nyhavn, hoci nejde o pobrežie v pravom slova zmysle, keďže za ňou sa nachádza priemyselná časť mesta. V prípade ak vystúpi na Kongens Nytorv, musí prejsť na severovýchod po Bredgade ku kostolu Marmorkirken z ktorého je priamy pohľad ku Amalienborg, kráľovskému zámku. Prípadne by sa mal vydať po ceste Bredgade až ku starému bastiónu Kastellet, ktorý je verejnosti prístupný. Na ceste Esplanaden smerom k otvorenej vode. Bastión je na každej mape jasne viditeľný. Od neho musí postupovať na východ ku pobrežiu, kde je malá morská víla neprehliadnuteľná.

Treba mať na pamäti, že fyzicky sa morskej víly nedá dotknúť. Liezť a skákať k nej sa neodporúča. Miesto je pri vode a podľa počasia môžu byť kamene klzké, inak je pre fotoaparáty dostupná. Samozrejme po svete má viacero svojich kópií.

Prečítajte si o Malej morskej víle a Kodani viac na kodan.cestovanie.biz

Ohodnoťte článok post

Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.