ZN.SK
Bahniatka cez marec

Mesiac Marec, česky březen: história a ďalšie jazyky

Marec je v gregoriánskom kalendári tretí. Tak ako január, má 31 dní. Mesiac získal svoje meno podľa boha vojny, Marsa. Prináša so sebou prebúdzanie prírody.

Marec je v gregoriánskom kalendári tretí. Nebolo tomu tak vždy. V minulosti práve marcom začínal celý kalendárny rok. Tak ako január, má 31 dní. Mesiac získal svoje meno podľa boha vojny, Marsa. Je to aj preto, že mu chceli preukázať úctu, no zároveň sa v jeho období niesla symbolika vojny. Armáda mala vtedy svoj administratívny reštart, no zároveň spolu s ňou aj bežná administratíva. V okolí 21. marca sa Slnko pretáča z južnej pologule na severnú, čiže prekročí zemský rovník, čím postupne nastáva oteplenie. Tomuto javu sa hovorí jarná rovnodennosť. Dni už nebudú tak krátke.

Bahniatka cez marec

Marec na Slovensku a Česku

Marec sa nám odjakživa spája s označením Marec – mesiac knihy. Najčastejšie si to vybaví žiak, ktorý dnes vychováva doma vlastných žiakov. V minulosti povinné nástenky a ich riešenie v triedach prinášalo pre každý mesiac nejakú tematiku. Aspoň že na marec nebolo treba kreativity. V susedných Čechách sa napríklad snažili celých desať rokov až do roku 2008 propagovať internet a jeho využívanie, pričom marec vyhlásili aj za mesiac internetu, prípadne mesiac čitateľov. V každom prípade je však mesiac březen v Čechách zastaraná nepozmenená podoba mesiaca, ktorý nie je odvodený od slova breza (strom), ale od slova březí (tehotná, kotná, otelená). Skrátka symbolika jari a skorého príchodu nového života je tu oveľa jasnejšia ako z nášho „marec“. Nuž a nezabúdajme, že v marci má meniny Tomáš, ale aj Alan a mnohí iní.

Marec v rôznych svetových jazykoch:

Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.

Albánčina:           mars
Azerbajčina:        Mart
Baskitský jazyk:  martxo
Bieloruština:        sakavik
Čeština: březen
Dánčina:               marts
Estónčina:            märts
Fínčina: maaliskuu
Francúzština:      mars
Holandčina:         maart
Chorvátština:      ožujak
Írčina:    Márta
Japončina:           sangatsu
Jazyk ostrova Tuvalu:       Māti
Latinčina:             Martius
Litovčina:             kovas
Lotyšština:           marts
Luxemburčina:    Mäerz
Macedónčina:     mart
Maďarčina:          március
Nemčina:             März
Polština:              marzec
Portugalčina:       março
Rumunčina:         martie
Ruština: mart
Slovinčina:           marec
Španielčina:         marzo
Švédčina:             mars
Taliančina:           marzo
Thajčina:              minakhom
Tuniská arabčina:              Mārs
Turečtina:            mart

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu