ZN.SK
Vyhrievanie cez konvertor

Konvektor a vykurovanie: Praktický pomocník alebo žrút peňazí?

Elektrický konvektor boli v minulosti veľmi populárnym spôsobom vykurovania. Ich hojnému používaniu dopomohli najmä nízke ceny elektriny.

Elektrické konvektory boli v minulosti veľmi populárnym spôsobom vykurovania. Ich hojnému používaniu dopomohli najmä nízke ceny elektriny. Dnes sa používajú väčšinou ako doplnkový zdroj tepla. Aké výhody a nevýhody majú konvektory a čo zvážiť pred kúpou?

Vyhrievanie cez konvertor

Zdroj: bigstockphoto.com

Na čo slúži konvektor?

Konvektor je praktický ohrievač, ktorý sa používa na rýchle zvýšenie teploty v miestnosti alebo ako doplnkový zdroj tepla na miestach, kde chýba klasické kúrenie. Nezastupiteľnú rolu má v záhradných domčekoch, chatách, kúpeľniach a v miestnostiach, ktoré sa používajú len príležitostne. Často ho nájdete aj v izbách starších ľudí alebo novorodencov.

Konvektor nasáva studený vzduch z miestnosti, ktorý potom ohrieva vykurovacie teleso v jeho vnútri. Späť do miestnosti sa teplý vzduch dostáva väčšinou pomocou zabudovaného ventilátora.

Čo zvážiť pred kúpou?

Môže sa zdať, že ohrievače sú na ústupe, opak je však pravdou. Trh s konvektormi je poriadne široký a môžete si vyberať z lacnejších verzií, ale aj dizajnových modelov do moderných interiérov.

Pred samotnou kúpou si ujasnite, kde chcete konvektor využívať, aká veľká je daná miestnosť a či bude konvektor zapnutý pravidelne alebo len zopárkrát do roka.

Vyhrievanie cez konvertor

Zdroj: bigstockphoto.com

Je zbytočné investovať do drahého inteligentného modelu, keď ho nebudete používať dlhodobo. Naopak, ak si neviete predstaviť čítanie knihy v zime pod dekou bez extra dávky tepla alebo pravidelne jazdíte na chatu, na konvektore radšej nešetrite. Drahšie prístroje majú vykurovacie teleso vyrobené z ušľachtilej ocele, čo zaručuje ich dlhú životnosť.

Najmodernejšie konvektory ponúkajú veľa šikovných vychytávok, ktoré vám zjednodušia ich používanie. Pri výbere sa zamerajte najmä na výkon a spotrebu elektriny.

Výhody a nevýhody konvektorov

Výhody

Najväčšou výhodou elektrických konvektorov je ich obstarávacia cena a pohodlnosť. Rýchlo sa nahrievajú a dokážu postupne zohriať celú miestnosť. Stačí ich len zapojiť do elektriny. Viacero možností poskytujú aj v spôsoboch umiestnenia. Vybrať si môžete praktický model na kolieskach alebo taký, ktorý sa dá rovno pripevniť na stenu ako náhrada či doplnok k radiátoru. Tento spôsob oceníte najmä v kúpeľni.

Mnoho moderných konvektorov sa dá ovládať diaľkovým ovládaním alebo viete nastaviť program, ktorý ho sám po určitom čase vypne. Niektoré modely ponúkajú aj možnosť presného nastavenia teploty. Nestane sa tak, aby sa nebezpečne prehrial.

Vyhrievanie cez konvertor

Nevýhody

Hlavným mínusom, pre ktorý sa veľa ľudí konvektorom vyhýba, je ich vysoká spotreba elektrickej energie. Hoci najnovšie zariadenia majú v možnostiach rôzne eco programy, spotreba je stále celkom výrazná. Ak ich však nebudete používať na celodenné vykurovanie miestností, ale len ako doplnok, účtov sa báť nemusíte.

Ďalšou nevýhodou, ktorá sa týka prevažne lacnejších modelov, je zabudovaný ventilátor. Ten môže víriť prach a spôsobovať ťažkosti alergikom či ľuďom s dýchacími problémami.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu