Syndróm Couvade alebo kuvadu, keď muž prežíva tehotenstvo - Zaujímavé novinky ZN.SK

Syndróm Couvade alebo kuvadu, keď muž prežíva tehotenstvo

Couvade pomenúva zvláštne správanie u mužov, ktoré sa môže prejaviť počas tehotenstva ich partnerky. Biologický proces v mužskom organizme naštartuje podobné príznaky ako u ženy, ktoré môžu vyznieť zvláštne. Ide však o psychický stav prežívania tehotenských nevoľností, chúťok, aj výkyvov nálad nastávajúcej mamičky spolu s oteckom. Názov pritom môžeme preložiť aj ako syndróm solidárneho tehotenstva.

Otecko a tehotenstvo

Podráždenosť aj chute

Nálada u ženy môže kolísať. Môže za to premenlivá hladina hormónov v jej tele. U mužov sa môže tiež rozkývať nálada, aj keď je to skôr spôsobené práve náladou partnerky. Časť mužov však prežíva výkyvy nálad aj bez vplyvu partnerky, môže trpieť rannými nevoľnosťami. V niektorých vzťahoch sa muži nechávajú obskakovať ako pacienti, iní nedávajú na sebe poznať, že pociťujú ťažkosti v čase, keď ich pociťuje aj partnerka. To mužské tehotenstvo samozrejme nie je skutočné. Psychologický pocit a správanie muža môže mať absolútne nepozorovateľný priebeh a žena si ho pri svojich starostiach možno ani nevšimne. Je však malá časť mužov, ktorá svojim správaním a prežívaním niektorých oblastí tehotenstva, je neznesiteľná.

Pocity, ktoré sú inak cudzie

U mužov nie je bežné, aby sa správali tak ako v prípade postihnutia syndrómom Couvade. Zvláštne chute, uhorková voda, šľahačka s nepredstaviteľnými kombináciami, ranné nevoľnosti, bolesti rôzneho typu, rastúca hmotnosť, alebo dokonca nárast prsných žliaz s výtokom podobným na materské mlieko. Môžu mať kožné problémy a vyrážky, prípadne ďalšie zdravotné ťažkosti. Zdá sa to neuveriteľné, ale je to tak.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.