ZN.SK
Otecko a tehotenstvo

Syndróm Couvade alebo kuvadu, keď muž prežíva tehotenstvo

Couvade pomenúva zvláštne správanie u mužov, ktoré sa môže prejaviť počas tehotenstva ich partnerky. Biologický proces v mužskom organizme naštartuje…

Couvade pomenúva zvláštne správanie u mužov, ktoré sa môže prejaviť počas tehotenstva ich partnerky. Biologický proces v mužskom organizme naštartuje podobné príznaky ako u ženy, ktoré môžu vyznieť zvláštne. Ide však o psychický stav prežívania tehotenských nevoľností, chúťok, aj výkyvov nálad nastávajúcej mamičky spolu s oteckom. Názov pritom môžeme preložiť aj ako syndróm solidárneho tehotenstva.

Otecko a tehotenstvo

Podráždenosť aj chute

Nálada u ženy môže kolísať. Môže za to premenlivá hladina hormónov v jej tele. U mužov sa môže tiež rozkývať nálada, aj keď je to skôr spôsobené práve náladou partnerky. Časť mužov však prežíva výkyvy nálad aj bez vplyvu partnerky, môže trpieť rannými nevoľnosťami. V niektorých vzťahoch sa muži nechávajú obskakovať ako pacienti, iní nedávajú na sebe poznať, že pociťujú ťažkosti v čase, keď ich pociťuje aj partnerka. To mužské tehotenstvo samozrejme nie je skutočné. Psychologický pocit a správanie muža môže mať absolútne nepozorovateľný priebeh a žena si ho pri svojich starostiach možno ani nevšimne. Je však malá časť mužov, ktorá svojim správaním a prežívaním niektorých oblastí tehotenstva, je neznesiteľná.

Pocity, ktoré sú inak cudzie

U mužov nie je bežné, aby sa správali tak ako v prípade postihnutia syndrómom Couvade. Zvláštne chute, uhorková voda, šľahačka s nepredstaviteľnými kombináciami, ranné nevoľnosti, bolesti rôzneho typu, rastúca hmotnosť, alebo dokonca nárast prsných žliaz s výtokom podobným na materské mlieko. Môžu mať kožné problémy a vyrážky, prípadne ďalšie zdravotné ťažkosti. Zdá sa to neuveriteľné, ale je to tak.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu