Prečo majú mince vrúbkované okraje? Najskôr kvôli podvodníkom - ZN.SK

Prečo majú mince vrúbkované okraje? Najskôr kvôli podvodníkom

Pozastavovali ste sa niekedy nad tým, prečo sú mince s vrúbkovaným okrajom? Lem mince, jej hrana, napríklad v prípade centových mincí, je vrúbkovaný. Má pravidelné drážky, ktoré slúžia naozaj v súčasnosti aj niektorým mechanizmom na zaseknutie mince v automatoch na lístky, či automatoch na nápoje. Historicky však tento prvok vznikol z celkom iných dôvodov.

Mince a peniaze

Minulosť mincí

V minulosti boli mince zo zlata a striebra, prípadne z vzácnych zliatin. Stačilo z mince odstrihnúť a jej hodnota v mnohých krajinách podľa miestnych zákonoch ani neklesla, tým pádom sa mince poškodzovali. Už samotné mali nerovný tvar. Odstrižky kovov sa dali zliať a vyrobiť v podobe novej mince. Hoci veľmi prácne. Špekulanti však prišli p fintu, ako bohatnúť, keď sa začali vyrábať mince presné, okrúhle so zúbkovaným lemom zámerne. Na minciach sa teda pred pár storočiami začali objavovať presné okrúhle tvary „spevnené“ zúbkami. Aj keby sa už na minci podarilo niekomu časť odstrihnúť, doplniť a sfalšovať, by sa jej už chýbajúcu časť a zúbky nepodarilo… nech by sa minca hrala na akokoľvek poškodenú

Prečo majú mince vrúbkované okraje? Najskôr kvôli podvodníkom
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Michelangelov Dávid
Nespokojná žena dosiahla, že nahú sochu Dávida oblečú

Lisabon a gastronomické lahôdky, ktoré musíte ochutnať

Sklo, rozbité črepy
Podvodníci vo svete: finta s rozbitým sklom alebo melónom

Zavrieť