ZN.SK
Mince a peniaze

Prečo majú mince vrúbkované okraje? Najskôr kvôli podvodníkom

Pozastavovali ste sa niekedy nad tým, prečo sú mince s vrúbkovaným okrajom? Lem mince, jej hrana, napríklad v prípade centových mincí, je vrúbkovaný.

Pozastavovali ste sa niekedy nad tým, prečo sú mince s vrúbkovaným okrajom? Lem mince, jej hrana, napríklad v prípade centových mincí, je vrúbkovaný. Má pravidelné drážky, ktoré slúžia naozaj v súčasnosti aj niektorým mechanizmom na zaseknutie mince v automatoch na lístky, či automatoch na nápoje. Historicky však tento prvok vznikol z celkom iných dôvodov.

Mince a peniaze

Minulosť mincí

V minulosti boli kovové platidlá zo zlata a striebra, prípadne z vzácnych zliatin. Stačilo z nej odstrihnúť a jej hodnota v mnohých krajinách podľa miestnych zákonoch ani neklesla. Stále to bol gulden, či dukát s hlavou panovníka. Tým pádom sa poškodzovali. Už samotné mali nerovný tvar. Odstrižky kovov sa dali zliať a vyrobiť v podobe novej mince. Hoci veľmi prácne. Špekulanti však prišli o fintu, ako bohatnúť, keď sa začali vyrábať jednotlivé kovové platidlá presné, okrúhle so zúbkovaným lemom zámerne. Na minciach sa teda pred pár storočiami začali objavovať presné okrúhle tvary „spevnené“ zúbkami. Aj keby sa už na minci podarilo niekomu časť odstrihnúť, doplniť a sfalšovať, by sa jej už chýbajúcu časť a zúbky nepodarilo… nech by sa hrala na akokoľvek poškodenú.

Mince dnes

Dnes je na minciach viditeľných niekoľko rôznych druhov vrúbkov, ale aj haldkých povrchov. Niektoré majú dokonca aj tvarovanie v podobe kvetov, vlnoviek, niektoré exotické krajiny majú aj trojuholníkové zaoblené, prípadne pôvodné španielske niesli poznávací znak dierku v samotnom strede. Súčasná razba mincí zabezpečuje absolútnu presnosť v rámci váhy, rozmerov, aj pomerov kovov v rámci ich zliatin. Celé vrúbkovanie je dnes len pozostatok a akási tradícia. Dnes nemá cenu oddeľovať z kovových platidiel akúkoľvek ich časť.

Prakticky poškodené mince by nemali byť platné a je ich možné vymeniť v banke. Skutočnosťou však je, že výroba centových mincí je napríklad drahšia, ako ich hodnota. AJ preto sa uvažuje nad ich úplným zrušením, prípadne neprijímaním v obchodoch. Niektoré krajiny k takému niečomu pristupujú a platby v obchodoch zaokruhľujú nahor na celé desiatky centov. Na Slovensku sa s niečím takým zatiaľ nepočíta. Mince s hodnotou 1 a 2 € sú dokonca zložené z dvoch kovov a sú tam bimetalické. Konkrétne 2 euro minciam sa venujeme podrobnejšie v rámci zberateľskej vášni.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu