Ctenoides ales, blikajúci morský mäkkýš z Indonézie - ZN.SK

Ctenoides ales, blikajúci morský mäkkýš z Indonézie

Ctenoides ales je unikátny druh morského mäkkýša, ktorý nemá slovenský názov. Možno aj preto, že sa vyskytuje len v oblasti Indonézie až po ostrovy Palau. Volajú ho tiež diskoulitník, diskotéková hrebenatka, alebo elektrická mušľa. Za toto pomenovanie môže vďačiť unikátnemu spôsobu, ktorým sa snaží odlákať predátorov. Na svet fauny sa totiž môže pýšiť ojedinelou vlastnosťou, blikajúcou hranou okrajov tvrdej ulity.

Ctenoides ales

Blikajúci mäkkýš Ctenoides ales

Pôvodne sa predpokladalo, že ide o elektrické výboje. Ulitník totiž dokáže blikať v priebehu jedinej sekundy niekoľko krát. Až v toku 2016 sa študentke biológie Lindsey Dougherty podarilo objaviť, že dojem blikajúcej hrany ulity vytvára tenká vrstva oxidu kremičitého s imoriadne reflexnými vlastnosťami. Stačí, aby sa ulita chvela, menila len nepatrnným pohybom sklon a docieli tak blikanie. Nakoniec tak ide o odraz svetla a nie elektrický prúd.

Autor videa: Chris Knight

Ctenoides ales, blikajúci morský mäkkýš z Indonézie
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Rím a Cézar
Aký je rozdiel medzi Juliánskym a Gregoriánskym kalendárom?

Liek a bolesti brucha, ochorenie, trávenie
Liečivá živica, chioská masticha, pomáha v boji proti žalúdočným problémom

Termovízia a termokamera
Termovízia: termokamera nájde využitie v lese aj na stavbe

Zavrieť