ZN.SK
krokodílie slzy

Prečo sa hovorí „roniť krokodílie slzy“ a čo to znamená?

Ľudská reč a jazyky sveta poznajú mnoho metafor, pranostík, slovných spojení, aj vtipných poznámok. Pojem krokodílie slzy je však napríklad známy…

Zľavy na wellness pobyty

Ľudská reč a jazyky sveta poznajú mnoho metafor, pranostík. Slovných spojení, aj vtipných poznámok. Pojem krokodílie slzy je však napríklad známy najskôr z angličtiny. Vďaka tomu ho po preklade vďaka literárnemu a divadelnému umeniu, rozšírili v nezmenenej podobe aj do zvyšku sveta. Roniť krokodílie slzy znamená, že plač danej osoby nie je plačom. Takýto plač skrátka označujeme za falošný, alebo vôbec je jeho smutná reakcia a ľútosť len divadlo.

krokodílie slzy

Krokodíly sú pritom v celej veci celkom nevinne. Prečo?

Krokodílie slzy a ich história

Najstaršia zmienka o krokodílích slzách by mala byť tá zo 14. storočia v pamätiach Sira Johna Mandevilla. Popisuje plač krokodílov, keď jedli ľudské obete. Krokodíly tak označoval za tých, čo sa síce hostili jedlom, ale plakali. Tento symbol falošnej ľútosti v niektorých svojich dielach využil aj Shakespeare a postupne od 18. storočia ho vídať v mnohých jazykoch sveta. V mnohých básniach, piesňach aj v dialógoch filmov.

Krokodíl

Faktom však pritom stále zostáva, že krokodíly, najmä pokiaľ vynakladajú väčšiu námahu pri love, naozaj produkujú zvýšené množstvo sĺz než je bežné. Tento jav sa spája s potrebou väčšieho vzduchu v tele, ako aj pohybom v tlame, ktoré môžu pôsobiť na svaly a žľazy vylučujúce slzy. Slzy krokodílov sa objavujú menej v čase pokoja. Tu je však ďalšia zaujímavosť. Napríklad v Južnej Amerike v Ekvádore sa objavuje lachryfágia, jav pri ktorom motýle pijú krokodílie slzy ako zdroj dôležitých minerálov. Po kravom nakŕmení krokodíla si tak môžu hravo prísť na svoje práve vďaka slzám.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Čo tak niečo zaujímavé?

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu