ZN.SK
Jánošík - Theodor Pištek, bratov Siakeľovcov 1921

Prvý Jánošík (1921) má 100 rokov, pripomenie kniha aj bankovka

Z roku 1921 pochádza prvý film o Jurajovi Jánošíkovi, ktorý dal priestor vtedy hercovi Theodorovi Pištekovi (Jánošík) a prvej herečke s podtitulom „filmovej“ Márii Novákovej Fábryovej, ktorá stvárnila Aničku…

Rok 2021 je výročím viacerých udalostí, či narodenín. Je však aj stým výročím uvedenia prvého slovenského filmu, ktorý vznikol v americkej koprodukcii. Niečo také bolo v tej dobe nevídané a predsa sa to podarilo, najmä však vďaka slovenským emigrantom bratom Siakeľovcom, ktorým sa podarilo vďaka skúsenostiam z amerických filmových štúdií, nakrútiť film s podporou z USA. Film o jednej z najznámejších postáv slovenskej histórie. Z roku 1921 pochádza prvý film o Jurajovi Jánošíkovi, ktorý dal priestor vtedy hercovi Theodorovi Pištekovi (Jánošík) a prvej herečke s podtitulom „filmovej“ Márii Novákovej Fábryovej, ktorá stvárnila Aničku. Na film by sa takmer celkom zabudlo, kedy ho pred rokmi nenašli náhodou medzi vecami na vyhodenie v jednej garáži. Prvý sfilmovaný Jánošík (1921) tak je teda klenotom, ktorý oživil zaujímavú históriu slovenského filmu.

Jánošík - Theodor Pištek, bratov Siakeľovcov 1921

foto: zdroj foto a ďalšie informácie o filme nájdete aj na terchova-info.sk

Filmové miesta spojené so slávnymi filmami na Slovensku

Prvou zaujímavosťou v súvislosti s filmom Jánošík (1921) je miesto nakrúcania. Stala sa ním obec Blatnica, nie tak ďaleko od Terchovej. Toto miesto, podobne ako mnoho iných miest, ktoré použili filmári na mape Slovenska pre nakrútenie známych filmov, je súčasťou knihy, ktorá príde na trh v novembri 2021. Film Jánošík je pritom súčasťou bohatého výberu filmov, ktoré sa na Slovensku nakrútili. Kniha tak prinesie podrobný pohľad na rôzne miesta Slovenska a množstvo diel, ktoré mohli vzniknúť najmä vďaka exteriérom, uliciam, hradom a prírodným scenériám. Knihu s názvom Filmové miesta prinesie po dlhých rokoch príprav vydavateľstvo Dajama. Obsahovať bude len slovenské lokality od západného Slovenska po východ. Môže byť zaujímavým darčekom pre fanúšika slovenského a zahraničného filmu a záujemcu o filmový turizmus na domácom Slovensku.

0 eurová bankovka pri príležitosti 100 výročia filmového Jánošíka

Prvý filmový Jánošík sa stane už čoskoro motívom pre ďalšiu zberateľskú 0 eurovú bankovku. Vyobrazení na nej sú bratia Siakelovci vo filmárskej „póze“. Daniel Siakeľ (1886 – 1946) je vyobrazený za kamerou, kým brat Jaroslav Siakeľ (1896 – 1997) sleduje scénu. Veľmi pekný motív zberateľskej suvenírovej bankovky navrhol Stanislav Lajda. Zachytáva aj priamo scénu z Jánošíka, pri ktorej Jánošík stojí pri sediacej Aničke. Viditeľný je aj dobový plagát tvorený textom, alebo názov filmovej spoločnosti.

Film Jánošík 0 eurové bankovky

Termín uvedenia zatiaľ nie je známy. Miestom predaja však budú turistické informačné centrá obce Terchová. Známou je aj informácia o náklade tohto určite cenného zberateľského kúsku. Náklad bude tvoriť 5000 ks (z toho 4000 ks bežné vydania a 1000 ks vydanie s prítlačou Anniversary). Cena bankovky bude 3 eurá.

0 eurové bankovky sú nám známe ako koncept, ktorý vytvorili na podporu turizmu. Spojenie s Terchovou a predaj bankovky len v informačných centrách obce Terchová môže naozaj priniesť záujem zberateľov a cestovateľov. Je však zatiaľ otázne, kedy sa podarí spustiť predaj, keďže neistá situácia oddialila vydania už mnohých 0 eurových bankoviek. O zbieraní 0 eurových bankoviek sme si už napísali viac v tomto článku.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu