Ruská filmová novinka Strieborné korčule (Silver skates) na Netflixe

Ruská filmová novinka Strieborné korčule (Silver skates) na Netflixe

Ruská kinematografia má mnoho zaujímavých kúskov. Len niektoré objavili slovenské súkromné televízie, iné nám priplávali počas socializmu. Neobvykle sa však k slovenskému divákovi dostáva jeden zaujímavý titul z Ruska aj cez Netflix. S názvom Strieborné korčule / Stříbrné brusle (Silver Skates) prichádza romantický film s prvkami histórie, až akčnosti, ktorý si určite zaslúži divácku pozornosť.

Príbeh z Petrohradu a jeho zamrznutých kanálov

Petrohrad a ruské dejiny sú veľkou neznámou pre súčasnú mladú generáciu. Rovnako tak mestá a miesta na ruskej mape, čo je nepochybne veľká škoda. Tento film tak môže byť výrazným prekvapením, ako vôbec mesto Petrohrad vyzerá, hoci nádherné a bohaté je aj dnes. Vodné kanály počas zimy zamrznuté, boli aj v minulosti miestom konania rôznych trhov a pohybu predajcov. Tu sa vna Vianoce pred Novým Rokom 1900 odohráva príbeh lásky a mimoriadne nadanej ženy, ktorá ako jedna z mála sa rozhodne študovať. No doba jej vzdelaniu nepraje a nenachádza ani pochopenie u vplyvného otca. Zámožná slobodná žena sa však stretáva s neskúseným zlodejom, ktorý si postupne získava jej srdce. Cesta k ich láske nie je úplne jednoduchá, ale najmä tvorí jadro filmu, ktorý je prekvapivo zábavný, prináša napätie a niekoľko príbehov.

Strieborné korčule majú mnoho kvalít

Nejde o jedinú príbehovú líniu a tak sa dá na film pozerať ako na súbor niekoľkých udalostí a osudov. Neobyčajne zaujímavé, pútavé a vizuálne atraktívne filmové dielo. Nie je nudné. Prináša nám pohľad na niečo, čo nepoznáme. Zamrznuté vodné kanály a korčuľovanie, ktoré v ňom má dávnu tradíciu. Vidíme dobové uniformy, spôsoby, nálady, aj protestné vyjadrenia voči buržoázii. Nie je v ňom žiadna propaganda, ani žiadne ukryté slová, aké by znepríjemňovali filmový zážitok. Diváka so záujmom o históriu, romantiku a akciu zároveň zaujme. Zároveň tak trochu poučí, že aj ruský súčasný film nám môže naozaj ponúknuť kvalitný zážitok. Film s dátumom výroby 2020 je novinkou, dokonca s českým dabingom, čím je zážitok na Netflixe opäť viac prístupnejší povedzme aj rodičom, či ďalším generáciám.

Link na Netflix: Strieborné korčule

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.