ZN.SK
lámavosť nechtov

Prečo sa lámu nechty? Zbystrite pozornosť a skúste toto…

Hovorí sa, že nechty sú oknom do nášho zdravia. A to nie nadarmo. Ak sa lámu len z času na čas, nejde o nič vážne. Ale čo ak vás trápia dlhodobo?

Hovorí sa, že nechty sú oknom do nášho zdravia. A to nie nadarmo. Ak sa lámu len z času na čas, nejde o nič vážne. Ak vás však tento problém trápi dlhodobo, mali by ste ho čím skôr začať riešiť. Nechty sa samozrejme musia udržiavať pekné a zdravé počas celého roka. Nikto sa pri podaní ruky nechce pozerať na polámané a zožltnuté nechty. Riešením nie je zakryť ich farbu lakom.

lámavosť nechtov

Nechty plné keratínu

Nechty sú zložené z vrstiev proteínu, nazývaného keratín. Zdravé nechty sú stále pevné a hladké, majú rovnomerné zafarbenie bez škvŕn. Lámavé, krehké nechty sú oslabené, preto sa nám často lámu, štiepia alebo odlupujú.

Dodajte telu železo

Ak nedostatok živín spôsobuje nepríjemnú lámavosť nechtov. Väčšinou je dôvodom nedostatok železa. Ľudia s nedostatkom železa alebo anémiou majú vyššiu pravdepodobnosť lámavých nechtov. Slabšie nechty sú tiež znamením nedostatku zinku, vitamínu C a vitamínov skupiny B.

Aké ochorenia môžu signalizovať lámavé nechty?

  • poruchy činnosti štítnej žľazy tzv hypertyreózy
  • poruchy, ktoré ovplyvňujú množstvo kyslíka v krvi (srdcové problémy a ochorenia pľúc, rakovina, infekcia)
  • ochorenia obličiek, pečene alebo tráviaceho systému

Existuje tiež tzv. subjunktívny melanóm, ktorý sa zvyčajne prejaví ako tmavý pás po dĺžke nechtu. Tmavnutie kožky okolo nechta, môže byť známkou agresívneho melanómu. Okamžite vyhľadajte lekára!

Kedy navštíviť lekára?

  • pri výraznom stenčení alebo zhrubnutí nechtov
  • ak máte bolesť alebo opuch v okolí nechtov
  • pri zmeny farby nechtov
  • pri zmene tvaru nechtov
  • ak sa nechty oddeľujú od pokožky
  • ak spozorujete krvácanie okolo nechtov

Zákerná chémia

Nechty a tiež celková pokožka rúk veľmi ťažko znášajú agresívne čistiace prostriedky. Tie sú nepriateľmi našej pokožky. Veľmi radi ju vysúšajú ju spôsobujú stvrdnutie okolia nechtového lôžka. Odporúča sa chrániť si ruky gumenými rukavicami.

Pomôžte svojim nechtom včas!

A ako je možné lámaniu nechtov predchádzať? V prvom rade pestrým stravovaním, pretože práve toto je najčastejšia bežná príčina ich horšieho stavu. Do svojej stravy zaradťe čerstvé ovocie, zeleninu a potraviny bohaté na vitamíny B, C, D, H, železo, pyridoxín, vápnik a aminokyseliny. Tak isto by ste mali pravidelne prijímať strukoviny, červené mäso, celozrné výrobky, mliečne výrobky, syry, orechy, kvasnice a rybí tuk, ktorý má priaznivý dopad na celkový organizmus. Zároveň vyskúšajte rôzne vyživujúce krémy a posilňujúce gély s obsahom vitamínov a ďalších látok.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu