Pôžičky medzi sebou: ako si požičať peniaze bez úroku či s minimálnym - Zaujímavé novinky ZN.SK

Pôžičky medzi sebou: ako si požičať peniaze bez úroku či s minimálnym

Vyhnúť sa všetkým tým nebankovým spoločnostiam a bankovým pôžičkám môže mať svoje výhody. Nulový, alebo minimálny úrok. Požičať si od rodičov znamená vrátiť peniaze možno nie v plnej výške, alebo aspoň s fľašou pre tatka, ktorá nahrádza úroky. Podobné je to aj medzi priateľmi. Je celkom bežné, že ak požičajú 100 EUR na náhle výdavky, je k tomu aj čokoláda, či pekné slovo, pozvanie na obed, či klasické pozvanie na pivo. V čase, keď sa peniaze požičiavajú, ide o priateľov. V dobe, keď sa musia vrátiť môže ísť stále o priateľov, avšak nie je tomu vždy. Preto je dobré myslieť na týchto pár pravidiel pri akejkoľvek pôžičke.

Požičiavate rodine či priateľom:

  • Majte pri sebe svedka, kohokoľvek dôveryhodného. Asi nebude ideálnym svedkom blízky člen rodiny dlžníka. Ale keď to inak nejde…
  • Podpisujte zmluvu, hoci len na zdrape papiera. Ak nie je zmluva, stačí aj ústna dohoda. Zmluvu vám bude odporúčať ktokoľvek v prípade dohodnutých úrokov, prípadne údaju, odkedy a v akej výške úroky začínajú plynúť.
  • Ak fungujete bez zmluvy, najlepšia voľba je poslanie peňazí na účet. Akonáhle do poznámky viditeľnej aj prijímateľovi sami uvádzate slovo POZICKA, prípadne POZICKA SPLATIT DO 31 12 16, dávate aj sebe, aj jemu poznámku dokedy. V budúcnosti si týmto môžete zachrániť peniaze v prípade úmrtia dlžníka, alebo v prípade zabudnutia či vykrúcania. Ak on nemá doklad o vrátení sumy, je ťažké hovoriť a dokázať, že takýto zaznamenaný prevod bol vrátený inou cestou.

Pôžičky v nebankovkách

V súčasnosti je už v spoločnosti pomerne dlho naladená vlna, ktorá spája nebankovky s nedôverou. Napriek tomu sa tešia mimoriadnej obľube. Sú alternatívou oproti bankám, hoci úroky v nich sú ťažšie. V minulosti fungovalo niekoľko nebankoviek aj ako spoločnosti s realitnou činnosťou. Zámerom bolo pripraviť ľudí pri miernom porušení podmienok o bývanie a práve nebankovka ďalej mohla narábať s nehnuteľnosťou, predávať, či prenajímať. Stať sa dlžníkom v nebankovke je však ľahké pri vlastnej nepozornosti a nejasnosti podmienok aj dnes pre kohokoľvek menej finančne gramotného. Banky odmietajú klientov, ktorí majú problém pôžičku splatiť. To je ideálny klient pre pofidérnu nebankovú finančnú „výpomoc“. Keď máte po blízku priateľov, rodinu a sami viete, že peniaze dokážete splatiť, nemal by byť problém požičať si medzi nimi a vyhnúť sa opletačkám.

Najideálnejšia priateľská pôžička

Najideálnejšia podoba toho, ako by mohla vyzerať priateľská pôžička, by mala byť čo najjednoduchšia. S takýmito podmienkami by pritom mal prísť samotný žiadateľ, aby poskytovateľ pôžičky mal čo najmenej starostí. Jednoduchá zmluva na hárku papiera obsahuje:

  • Kto požičal koľko komu a kedy
  • Na aké dlhé obdobie
  • Vrátenie bude prebiehať formou XY
  • Podpisy oboch strán, prípadne svedka

Na Slovensku sa však mnoho takýchto pôžičiek odohráva aj bez svedkov a bez zmlúv. Pri dôvere priateľov je to v poriadku. Pri menej známych a blízkych kolegov, či susedov je to otázne. Bežné je dokonca žiadať toho druhého, aby nemal žiadneho svedka, pretože nechce, aby sa o finančných problémoch dozvedela manželka, či niekto iný. Vždy je to však na uvážení jedného aj druhého. Tento článok je však v každom prípade zmienkou o jednoduchej ceste k peniazom, ktoré je po čase nutné vrátiť a zmienkou o problémoch, ktoré sú pri podobných pôžičkách najčastejšie.

Na podobných prípadoch vrátenia, alebo nevrátenia priateľskej pôžičky postavil svoj scenár aj film Dedictví 2, pokračovanie slávnej komédie s Bolkom Polívkom.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.