ZN.SK
Notre Dame

Gotika: umelecký sloh v architektúre a charakteristika

Gotika je umelecký architektonický sloh, ktorý patrí medzi inšpiratívne a obľúbené aj pre laickú verejnosť, zároveň je ľahko rozpoznateľný vďaka svojim prvkom.

Gotika je umelecký architektonický sloh, ktorý patrí medzi inšpiratívne a obľúbené aj pre laickú verejnosť, zároveň je ľahko rozpoznateľný vďaka svojim prvkom. Vznikla v 12. Storočí vo Francúzsku a do celej Európy sa jej podarilo šíriť až do 15 storočia. Zaujímavosťou je, že hoci možno badať určité gotické prvky aj v Taliansku, v pravom slova zmysle sa gotika v Taliansku neprejavila a ani nebola žiadnym staviteľom prijatá.

Notre Dame

Gotický slov výrazne ovplyvnil všetky nasledovné slohy a aj modernú architektúru, snahy staviteľov sakrálnych stavieb v USA, v Južnej Amerike, aj v Ázii.

Charakteristické prvky

Medzi základné rozpoznateľné prvky gotiky patria lomený oblúk, vitrážové okná, krížová klenba a piliere. Jednak v sakrálnych stavbách, ale aj honosných sídlach, radniciach a mestských domoch. Bohato zastúpené a často nezameniteľné. Vplyv je viditeľný na mnohých hradoch vo Francúzsku, napríklad chrám Svätý Michal na francúzskom severozápadnom pobreží je príkladom nádhernej gotickej katedrály. Obohnaná hradnými múrmi nebola jediná. Od západnej Európy až po naše končiny sa nechali stavitelia hradov ovplyvniť slohom, v ktorom bolo mimoriadne veľa priestoru, dosť na bohaté zdobenie a presvetlenie úzkymi vitrážnymi oknami. Aj tie sa totiž objavovali na hradoch a dokonca aj u nás. Prevládol precízne opracovaný pravidelný kameň, malty a omietky.
Gotiku posilňujú aj oblúky, arkýre a typické štíty, no zároveň aj chrliče odkvapového systému. Typickými stavbami boli katedrály, nádherné zložité stavby zväčša v tvare kríža s úzkymi oknami, vysokými klenbami a celkovo vyššou výškou. V 16. storočí sa šírenie gotiky v Európe zastavilo.

Najznámejšie stavby:

  • Bazilika Saint Denis
  • katedrála Lincoln v Anglicku
  • Kolínsky dóm, v Kolíne nad Rýnom
  • Nidaronský dóm v Nórskom meste Trondheime
  • Chrám Notre Dame – chrám Matky Božej v Paríži

Gotické stavby na Slovensku

  • Dóm sv. Martina v Bratislave
  • Dóm sv. Alžbety v Košiciach
  • Gotikou sú prestavané, či ovplyvnené stavby kostolov v Žehre, Dravcoch, ale aj mnoho iných na Gemeri, Spiši a Liptove.
  • Gotický je oltár majstra Pavla v kostole sv. Jakuba v Levoči.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu