ZN.SK
Posypová soľ

Posypová soľ na cestách a chodníkoch = 4x problém

Klzké chodníky, ľad na cestách a riskantné plochy bez údržby. Zimná údržba ciest je vec nevyhnutná, ale. Posypová soľ pridala na intenzite aj prevenciou.

Klzké chodníky, ľad na cestách a riskantné plochy bez údržby. Zimná údržba ciest je vec nevyhnutná, na druhej strane sa niektoré formy riešia aj razantne. Posypová soľ, nejedlá, drsná metóda, ktorá zasolila naše mestá a komunikácie, pridala na intenzite. Január 2017 prináša jav, s ktorým sme sa doteraz nestretli. Oveľa vyššia koncentrácia solí používaných skôr ako prevencia. Kryštál posýpky sú na niektorých chodníkov rozpoznateľné aj niekoľko dní.

Posypová soľ

Dokonca vieme o miestach, kde sa už posolený chodník solí len preto, že je od solenia a údržby platený človek a ten tú soľ musí minúť. Biely povlak na chodníkoch nevyzerá vábne, najmä je však zárukou, že si na ňom nedolámete kríže s údmi. Za akú cenu?

Zvieratká

Domáce zvieratká venčené vonku skučia, pália ich labky. Najmä menšie plemená predstavujú problém. Sú oveľa viac citlivé na soľ, ktorá ich páli. Môžu tak vyzerať vystrašene, neisto, snažiť sa ujsť, pohybovať nekoordinovane. Majitelia by mali spozornieť hlavne pri cestách. Po návrate domov je dobré labky osprchovať a vysušiť. Ideálna je vlažná voda so slabším, ale dlhším prúdom.

Autá

O tom, čo sa deje s podvozkami a karosériou áut, ktoré sú tak zasolené, že všetky sezóny doteraz „sa môžu strčiť“, vedia najmä pracovníci v lakovniach a servisoch. Zastaviť sa v umývačke áut je síce dobrá vec, no pokiaľ pri ceste domov oprskáte novou dávkou soli všetko to, čo bolo na chvíľu čisté, je to takmer zbytočné. Osprchovať auto doma je fajn, no v tých mrazoch… jedine ak plánujete klzisko.

Obuv a podlahy

Mnoho našich topánok zažíva zaťažkávaciu skúšku v podobe solí a nečistôt. Ešte aj všetky nečistoty obsahujú soľ, čiže v konečnom dôsledku stále hovoríme o soliach z ciest a chodníkov. Táto soľ sa roztápa z topánok v obchodoch, chodbách, vo výťahoch, v chodbách bytov, čakárňach… aj v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy. Šialene presolená je Bratislava, ale aj niektoré lokality v Brne a ďalších mestách. Mieru soli vidieť všade, kde stúpajú nohy, v podzemných parkoviskách nákupných centier a stopy siahajú, až kým z nôh neopadne aj posledný kryštálik.

Príroda

Príroda sa musí vysporiadať s každým ľudským riešením. Na výber príliš nemá. Každý okraj chodníka zarastený trávou bude mať čo robiť. Citlivejšie rastliny odumrú a na ich miesto nastúpi odolnejšia burina a hrubé korene neželaných rastlín. Akákoľvek soľ hubí slimáky, poškodzuje ich bunky, škodí aj hmyzu a mnohým drobným tvorom. Prekáža dážďovkám a priveľmi solená pôda tak nakoniec nemá ani toho, čo ju zvetráva a ani toho, čo ju obýva. Hromadenie takýchto solí sa dostáva do pôdy a tu už sa názory odborníkov rôznia. Čo je horšie, či nebezpečné narúšanie spodných vôd a životného prostredia, alebo hľadanie iných možností zaistenia neľadových chodníkov, už asi musíme rozhodnúť sami.

Mimo tieto štyri problémy sú tu aj ďalšie, z dlhodobého aj krátkodobého hľadiska. V tejto chvíli však najviac vidieť práve tieto s najväčšími škodami.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu