ZN.SK
Graviola a Annona

Ovocie graviola či annona vraj lieči rakovinu, ide o lož a hoax

Ovocie graviola, známe aj ako soursop alebo annona, je označované za utajený liek proti rakovine. Hovorí sa o 10 000 násobnom účinku. Šialená lož sa však pohráva s ľudským zdravým.

Zľavy na wellness pobyty

Exotické ovocie graviola alebo anona (annona) je známe najmä v Afrike, Južnej Amerike, Tichomorí a v Ázii. Lákavé je pre svoju bielu dužinu a zaujímavý vzhľad pripomínajúci prerastený gaštan. Vzdialene sa podobá na chlebovník, alebo durian. Až prehnané množstvo portálov po celom svete, ktoré zverejňujú hoaxy a množstvo správ o ktorých sa domnievajú, že ich médiá nezverejňujú na základe „nezáujmu farmaceutických spoločností“ a rôznych korporácií, vyhlasuje graviolu za liek proti rakovine.

Graviola a Annona

Správy o tom, že je 10 000 krát účinnejšia proti rakovine ako oficiálne lieky, či chemoterapia, síce dávajú umelú nádej chorým, no vytvárajú neuveriteľný materiál hodný zdieľania. Ľudia v súčasnosti veľmi radi zdieľajú utajené neuveriteľné správy v ktorých sa popiera všeobecný názor, alebo kde odhaľujú „utajované skutočnosti“. Vtedy má výnimočnú príležitosť presláviť sa pre nás neznáme ovocie a zároveň získať návštevnosť a čítanie článok o tomto zázraku. Všetko pritom odštartovalo zopár štúdií, kde potvrdili určité účinky na rakovinové bunky.

Pravda môže byť vážnejšia

Graviola, annona, alebo tiež soursop, ako sa ovociu hovorí na západnom okraji Pacifiku a v Indonézii, je ovocím, ktoré v skutočnosti nemá žiadne dokázané, či aspoň známe účinky na rakovinu ľudí v bežnom svete. Každá rakovina je niečím špecifická, no brutálne preháňajúce vymyslené články o zázračnom 10 000 násobne silnejšom účinku vám veľmi nepriblížia nič viac ako len „rakovinu“. S neznámym ovocím sa pracuje dobre, pretože na Slovensku jeho účinok a neúčinok nepoprie nikto.

Na Bali samotní pestovatelia vedia, že džús zo soursopu nemôžu piť pravidelne a ani konzumovať ovocie z neho. Vedia, že nejde o najdravšie ovocie a priveľká pravidelná konzumácia prináša skôr riziká. Je však mimoriadne chutný a osviežujúci. Má svoj obsah vitamínov a zdraviu prospešných látok. Na tichomorskom ostrove Guam objavili vedci šialené hodnoty zastúpenia Parkinsonovej choroby medzi obyvateľstvom a príčinu našli vo vysokej miere konzumácie tohto ovocia.

Hovoriť tak môžeme skôr o rizikách, ako zázračných účinkoch na rakovinu. V každom prípade určité vedecké štúdie naozaj prebehli a objavili ničivé účinky na niekoľko druhov parazitov a údajne aj na dva druhy rakovinových buniek. Všetko však prebehlo v umelom prostredí a o žiadnych účinkoch na ľuďoch nebola nikde zverejnená žiadna správa (v čase, keď dezinfoscéne postačila zmienka o účinku, poprekrúcali si výskumné informácie podľa toho, ako sa to hodilo a domysleli si zvyšok), ba dokonca neexistuje ani súvis s výskumom akýchkoľvek foriem rakoviny u ľudí.

Účinky ovocia, pitia šťavy či výťažkov zo semien neboli nikdy potvrdené ničím a jediný zdroj, ktorý spomína liečivé vlastnosti a zázračné účinky je dnes ťažké vypátrať. Niekde na počiatku sa totiž nachádza jeden článok, ktorý to prehnal a jeho doslovné kópie sa nachádzajú po celom internete v takmer rovnakej podobe. Len každý pridá svoj pocit a vo výsledku vzniká hotový prípravok na zabíjanie rakoviny, ktorý nám „farmaceutické spoločnosti zamlčujú“.

Účinky sú, no aj také, aj také

Skutočné štúdie účinkov konzumácie gravioly síce spomínajú určité účinky oslabujúce silu rakovinových buniek, no nezabúdajú na zmienku o pôsobení na nervovú sústavu, čo môže mať v konečnom dôsledku pre ľudí so zvýšenou konzumáciou gravioly bez rakoviny nakoniec fatálne následky. Upozornenie uvádzajú napríklad  na mskcc.org. Články, ktoré vám odporúčajú dokonca trúfalo konzumáciu vývarov z listov sa pohrávajú so zdravým. V skutočnosti by ste si uštedrili poriadnu dávku neurotoxínov do tela. Pisateľ článkov prikrášľujúc obsah predpokladá, že sa Európan tak ľahko k listom nedostane… potom sa oplatí siahnuť po článku na http://www.cancercenter.com alebo cancerresearchuk.org.

Prípravky z gravioly využívajú izolované a zdraviu prospešné látky, ktoré využijeme len ako potreavinové doplnky. Nie však liečivá, ktorými by sa zaoberali certifikované farmaceutické spoločnosti. Prípravky z gravioly sú bežne dostupné, ale je nesprávne ich spájať s číslom 10 000, tvrdeniach o sprisahaní, zamlčovaní, obchode so smrťou a spojením o zázračných účinkoch voči rakovine.

Potravinový hoax

Hoax o zdravotných účinkoch, ktoré nám údajne farmaceutické spoločnosti taja, aby mohli stále predávať svoje lieky, je u nás pomerne obľúbený už niekoľko rokov. Zdieľaný na Facebooku s plnou dôverou ľudí rezignujúcich na neúčinnosť liečiv, či sklamaných, že nie je svet okolo nás bez problémov. Takýto HOAX vytvára riziká, odmietanie ľudí skutočné liečby a liečivá. Ľudia dôverujú správam na stránkach, kde ťažko uveriť čo i len jedinému slovu a vzniká nedôvera, akási silnejúca komunita ľudí dôverčivých v aj iné podobné správy a ľudové recepty bez skutočného účinku. Znamená to však aj vysokú návštevnosť a popularitu daného portálu.

Množstvo článkov o tom istom, no žiaden zdroj

Dosť žalostne potom pôsobí článok na Topky.sk, ktorý verejne podporuje obsah zdieľaný práve konšpiračnými portálmi. Práve takéto zverejnenie následne pridáva na dôveryhodnosti. Existuje veľa článkov, ktoré hovoria stále o tom istom, no nikto nemá poriadny zdroj, skutočný zdroj a odvolávku na skutočný článok. Prekvapujúco nájdeme množstvo článkov, ktoré manipulujú bez relevantných zdrojov mienkou ľudí, pritom každý jeden z článkov je kópiou druhého.

  • http://www.topky.sk/cl/13/1298562/Zabijak-rakoviny–Plod-z-pralesa-je-10-tisic-krat-ucinnejsi-ako-chemoterapia-
  • http://www.ezopress.sk/2012/04/zabijak-rakoviny-prirozeny-zabijak-rakovinnych-bunek-10-000-krat-silnejsi-nez-chemoterapie/
  • http://www.2012rok.sk/wp/liecitelstvo/7329-prirodny-liek-na-rakovinu-%E2%80%93-annona-supinata
  • http://www.badatel.net/toto-ovocie-je-na-rakovinu-10000-krat-silnejsie-ako-chemoterapia/
  • http://www.skola-lecitele.cz/index.php/rady-pro-nemocne/pro-nemocne-rakovinou/406-graviola-tree-velmi-ucinny-lek-proti-rakovine   … a množstvo iných.

Príležitosť pre biznis

Na niektorých trhoch a v niektorých krajinách je ovocie ľahko dostupné. Je dostupné jeho spracovanie a vývoz. Ak potrebujete výrobky z neznámeho ovocia predať a rozšíriť povedomie a záujem verejnosti oň, dnes vám postačí rozsiahla sieť portálov, ktorým stačí jediný článok postupne informujúci o A, B, C, D a aj ďalší z neho spravia A, C, F, D, B, X so stále zachovanou podstatou. Pri viacerých druhoch neznámych plodín sa dozvedáme o zázračných vlastnostiach, no Máme tu zázrak a treba mať oň záujem. V podstate takto môže fungovať komerčný trolling. Stokrát opakovaná lož sa stane pravdou až nakoniec nikoho nezaujíma, že neexistuje dôkaz.

foto:  wikimedia

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu