Odliv zanecháva na pláži svet plný neviditeľného života

krab v piesku na pláži

Nepochybne už každý pri dovolenke pri mori sledoval odliv a ustupujúce more. Na prvý dojem voda ustupujúca do mora odhaľovala viac z pobrežia. Pláž sa však vtedy mení na svet plný života, ktorý síce človek nevidí, no všetko zaujímavé sa nachádza v piesku. Na to, aby bolo pobrežie po odlive plné života je ideálny piesok. Ale aj medzi kamienkami sa nachádzajú malí krabíci, mušle, lastúrniky, či ešte drobnejšie živočíchy.

krab v piesku na pláži

Pláže mnohých exotických pieskových pláží
Ako príklad bežného života v plážovom piesku si môžeme vziať pobrežie Zanzibaru. Ustupujúca voda tu vytvára rovný piesok s pozvoľným vstupom do mora, na ktorom sa však objavujú akési pieskové červíky a drobné otvory, či dokonca kužele z piesku, z ktorých môžu ísť pri zalievaní prílivovou vodou bublinky. Všetky tieto miesta signalizujú ukrytý život. Pieskové červíky a rôzne pieskové guľôčky pri vstupoch sú vyťahovaným odpadom, ktorý vyhadzujú kraby pri hĺbení svojich skrýší. V piesku sa bežne nachádzajú lastúrniky, srdcovky, rôzne druhy morských červíkov a všetko to, čo je pre človeka nepredstavuje nebezpečenstvo. Teda až na veľké kraby, ktoré by ste zámerne chceli vyťahovať a provokovať. Pochopiteľne sa budú brániť. Pri prechádzkach po plážach môžete bežne naraziť na nepatrný pohyb. Vdiaľke vás pozorujú kraby, ktorí sa ukrývajú rýchlo do skrýší v prípade ak sa blížite a naopak vyliezajú, keď sa cítia bezpečne. V piesku je totiž po odlive veľké množstvo drobnej potravy, ktorú nevidíme. Stačí, že je viditeľná pre jej spotrebiteľov.

Zaujímavosťou spomenutého Zanzibaru je fakt, že viacero druhov krabov sa farebne zosúladilo aj s prostredím, v ktorom žije. Čierne a iné tmavé sfarbenia krabov sa nachádzajú na juhozápade ostrova v oblasti, kde sa nachádzajú aj tmavé horniny a poskytujú im tak útočisko. Naopak biele a veľmi svetlé druhy krabov sa nachádzajú na východe ostrova na bielych pieskových plážach. Rozdielny je aj ich druh života. Kým jeden druh sa zahrabáva do piesku, iný využíva tmavé koralové skaly a ich členitosť, v ktorej sa ukrýva taktiež dostatok potravy. Bežne sa na jednom štvorcovom metri pieskovej pláže v tropickom pásme môže nachádzať aj viac ako 1000 mäkkýšov v rôznej hĺbke.

Jednorazová návšteva a druhá po rokoch až po oplodnení
Pieskové lokality v Stredomorí, na Kapverdách, v Austrálií a na mnohých iných miestach môžu v piesku na pláži ukrývať aj niečo extra. Malé morské korytnačky, ktoré prichádzajú na svet z vajíčok sami, bez akejkoľvek asistencie svojho rodiča.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.