NASA má za sebou dlhú históriu pilotovaných letov do vesmíru, ktoré zahŕňajú rakety, raketoplány a rôzne vesmírne misie. Spojené štáty americké zohrali kľúčovú rolu v dobývaní vesmíru, počnúc programom Mercury až po súčasné misie s využitím rakiet spoločností ako SpaceX. V nasledujúcom článku si priblížime niektoré významné raketové a raketoplánové misie s ľudskou posádkou, ktoré odštartovali pod hlavičkou NASA.
Foto: Discovery, https://www.nasa.gov
Úvod do vesmírnych letov NASA
Spojené štáty začali s pilotovanými letmi do vesmíru v rámci programu Mercury začiatkom 60. rokov, a odvtedy sa stali lídrami v tomto odvetví. Tieto lety prebiehali v rôznych fázach vesmírneho programu – od historických pretekov s bývalým Sovietskym zväzom až po moderné kozmické lety podporované súkromnými spoločnosťami. Rakety a raketoplány NASA zohrali kľúčovú úlohu pri dôležitých míľnikoch v oblasti kozmického prieskumu.
Významné misie NASA s ľudskou posádkou
- 5. máj 1961 – Mercury-Redstone 3: Prvý americký astronaut Alan Shepard sa stal druhým človekom vo vesmíre. Raketa Mercury-Redstone odštartovala z Cape Canaveral na Floride.
- 20. február 1962 – Mercury-Atlas 6: John Glenn sa stal prvým Američanom, ktorý obletel Zem. Raketa Atlas štartovala z Cape Canaveral.
- 16. júl 1969 – Apollo 11: Raketa Saturn V vyniesla Neila Armstronga, Buzza Aldrina a Michaela Collinsa k Mesiacu, pričom Neil Armstrong sa stal prvým človekom, ktorý pristál na Mesiaci. Štart sa uskutočnil z Kennedyho vesmírneho centra na Floride.
- 14. apríl 1981 – Columbia (STS-1): Prvý let raketoplánu Columbia, ktorý otvoril éru opakovane použiteľných kozmických lodí. Štartoval z Kennedyho vesmírneho centra na Floride.
- 28. január 1986 – Challenger (STS-51-L): Raketoplán Challenger havaroval krátko po štarte, pričom zahynulo všetkých sedem členov posádky. Štart sa uskutočnil z Kennedyho vesmírneho centra.
- 29. jún 1995 – Atlantis (STS-71): Raketoplán Atlantis uskutočnil prvé spojenie so stanicou Mir. Štartoval z Kennedyho vesmírneho centra.
- 11. február 2000 – Endeavour (STS-99): Misia raketoplánu Endeavour sa venovala mapovaniu povrchu Zeme. Štart z Kennedyho vesmírneho centra.
- 16. november 2020 – Crew-1 (SpaceX Falcon 9): Spoločnosť SpaceX so svojou raketou Falcon 9 vyniesla do vesmíru posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Raketa štartovala z Kennedyho vesmírneho centra.
Kde nájdeme raketoplány a rakety z misií dnes?
Niektoré z rakiet a raketoplánov, ktoré zohrali dôležitú úlohu v histórii vesmírnych misií NASA, sú dnes vystavené v rôznych múzeách po celom svete. Ak si ich chceš pozrieť, pre niektoré je nutné cestovať cez Atlantik a potom vnútrozemím USA. Za niektorými z nich sa však vycestovať nedá. Americká história letectva a kozmonautiky totiž zažila aj dve mimoriadne tragédie, keď prišla o dva svoje raketoplány.
Raketoplány
Raketoplán Columbia
Columbia, prvý raketoplán NASA, neprežil svoju poslednú misiu v roku 2003, keď sa rozpadol pri návrate do atmosféry.
Raketoplán Challenger
Podobne ako Columbia, Challenger bol zničený počas výbuchu pri tom ako v roku 1986 stúpal k nebesiam po štarte na odpaľovacej rampe.
Raketoplán Discovery
Smithsonian National Air and Space Museum v Centre Stevena F. Udvara-Hazyho, Chantilly, Virgínia, USA, vystavuje okrem mnohých iných cenných kúskov aj raketoplán Discovery. Tento raketoplán má za sebou viac ako 30 úspešných misií vrátane letu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
Raketoplán Atlantis
Kennedy Space Center Visitor Complex na Floride je miestom, kde je vystavený Atlantis. Návštevníci si môžu prezrieť Atlantis v špeciálne navrhnutej expozícii, ktorá simuluje jeho pohľad z vesmíru.
Raketoplán Endeavour
Endeavour je vystavený v California Science Center v Los Angeles. V pláne je výstavba vertikálneho usporiadania raketoplánu, aby vyzeral ako v štartovacej pozícii.
Rakety
Raketa Saturn V
Originálna Saturn V, ktorá vyniesla Apolla 11 k Mesiacu, je vystavená v Kennedy Space Center Visitor Complex na Floride. Ďalšia replika je k dispozícii v Johnson Space Center v Houstone, Texas. Tieto plne rekonštruované rakety sú fascinujúcim pohľadom na históriu lunárnych misií.
Raketa Mercury-Redstone
Replika rakety Mercury-Redstone, ktorá vyniesla Alana Sheparda na jeho historický let, je vystavená v U.S. Space & Rocket Center v Huntsville, Alabama. Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu o raných vesmírnych misiách.
Raketa Atlas (Mercury-Atlas 6)
Rakety z programu Atlas sú vystavené na viacerých miestach. Replika Atlasu, ktorá vyniesla Johna Glenna na obežnú dráhu, je k videniu v Kennedy Space Center Visitor Complex na Floride, kde je súčasťou expozície o vesmírnych misiách Mercury a Gemini.