ZN.SK
Mariánska priekopa, prieskum dna

Na dne Mariánskej priekopy našiel nové druhy aj plastový odpad

Najhlbšie miesto na celej našej planéte je Mariánska priekopa. Americký bádateľ Victor Vescovo je len štvrtý človek, ktorý dosiahol dno Mariánskej priekopy v špeciálne upravenej ponorke.

Najhlbšie miesto na celej našej planéte je Mariánska priekopa. Americký bádateľ Victor Vescovo je len štvrtý človek, ktorý dosiahol dno Mariánskej priekopy v špeciálne upravenej ponorke. Sám sa vydal do hĺbky 10 927 metrov, pričom cesta mu trvala viac ako štyri hodiny a aj na samotnom dne pobudol štyri hodiny. Prekonal tak doterajší rekord režiséra Jamesa Camerona z roku 2012. Aj on sa vydal k najhlbšiemu miestu priekopy známemu ako Challenger Deep. Nazvali ho podľa lodi Challenger II., ktorá ho ako prvá zdokumentovala prístrojmi ešte v roku 1951.

Mariánska priekopa, prieskum dna

Nové živočísne druhy aj plastový odpad

Naskytol pohľad na jemnú bahnitú usadeninu, ktorá tvorila dno priekopy na miestach, kde pristál. No aj toto zdanlivo nehostinné miesto je domovom mnohých živočíšnych druhov. Pocitovo je niečo také možné prirovnať k pristátiu na Mesiaci. Na mieste objavil niekoľko živočíšnych druhov, niektoré s rospoznateľnými očami. Aj jeho videozábery tak pomôžu zoológom aspoň vizuálne určiť a zaznamenať tieto nové poznatky. O to viac smutnejšie je, že za pár hodín dokázal Vescovo na dne nájsť aj plastový odpad, igelitové vrecká a rôzne úlomky. Odpad si tak našiel cestu už aj do najhlbšieho miesta na svete.

Video sa objavilo na Discovery channel. Samotný autor pritom spolu s ostatnými členmi výpravy verí, že aj fakt nálezu ľudskej bezohľadnosti k životnému prostrediu pomôže upozorniť na vážny problém, ktorý tu máme.

Priekopníci na dne Mariánskej priekopy:

  • 23. januára, Don Walsh a Jacques Piccard, 10 863 metrov
  • 25. marca 2012, James Cameron (režisér a dokumentarista), 10 898 m
  • 28. apríla až 7. mája 2019 (séria ponorov): Victor Vesco, 10 927 m
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu