ZN.SK
mandle

Mandľové maslo: výživná bomba, ktorá prekonala aj arašidové maslo

Máte radi arašidové maslo? Skúste vyskúšať ešte lepšiu pochúťku. Mandľové maslo nielen výborne chutí, ale je oveľa výživnejšie, ako klasické arašidové…

Máte radi arašidové maslo? Skúste vyskúšať ešte lepšiu pochúťku. Mandľové maslo nielen výborne chutí, ale je oveľa výživnejšie, ako klasické arašidové maslo.  Čím je však také výnimočné?

mandle

Mnohí z nás majú radi hit z amerických filmov, arašidové maslo. Toto obľúbené maslo však nie je jedinou orieškovou nátierkou. Orieškové maslá sa stali veľmi obľúbené v oblasti zdravých potravín. Za posledných 10 rokov vzrástol o tieto nátierky záujem o viac ako 300% a je predpoklad, že v nasledujúcich rokoch vzrastie oň záujem dvojnásobne. Je to však zdravá voľba? Ak to nebudete preháňať s jeho konzumovaním, svojmu telu dodáte to najlepšie.

Výhody

Mandľové maslo obsahuje polynenasýtené a mononenasýtené zdravé tuky. Tie napomáhajú k zníženiu kardiovaskulárnych ochorení, teda znižujú cholesterol a krvný tlak. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že mandľové maslo neovplyvňuje zdravý cholesterol, je nápomocné k zníženiu zlého cholesterolu, ktorý upcháva tepny.

Výživné látky v mandľovom masle

Vitamín E

Vitamín E obsahuje antioxidanty, ktoré predchádzajú poškodzovaniu buniek vo vašom tele. Taktiež sú veľmi dôležité pre zdravú činnosť imunitného systému. Mandle obsahujú vysokú hladinu vitamínu E. Tak teda približne 20 orechov dodá vášmu telu polovicu dennej potreby.

Vápnik

Zo všetkých orechov majú práve mandle najväčší obsah vápnika. Vápnik je dôležitý najmä pre zdravé kosti a zuby. Ak nejete mliečne produkty a máte obavy z nízkej hladiny vápnika v tele, hrsť mandlí každý deň vám pomôže udržať vaše kosti a zuby zdravé.

Vláknina

V každej porcii mandlí(20 orieškov) dodá vášmu tele 4 gramy vlákniny. Vláknina je nápomocná v udržiavaní zdravej činnosti čriev, reguluje hladinu cukru v krvi a znižuje hladinu cholesterolu.

Denný príjem vlákniny sa u mužov a žien líši. Ženy by mali prijímať denne 25 gramov vlákniny a muži 38 gramov. To znamená, že ženám dodá mandľové maslo asi šestinu potrebnej dennej vlákniny a približne desatinu toho, čo muži potrebujú.

Horčík

Medzi najdôležitejšie úlohy horčíka je regulovanie funkcie svalov, teda aj srdce. Horčík pomáha srdcu, aby malo zdravý rytmus, reguluje krvný tlak a produkciu cholesterolu. Taktiež je horčík nápomocný na spánok, dokáže regulovať spánkový cyklus a vďaka jeho pravidelnému užívaniu aj skôr zaspíte.

TIP: V predaji nájdete mandľové maslo napríklad na grizly.sk. Mandľovému mlieku sme sa už venovali tu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu