Ak vás často boli brucho a neviete presne kde je problém, je potrebné nájsť príčinu čo najskôr. Identifikovať podráždený, prípadne poškodený orgán v tele. Ak mávate bolesti brucha na pravej strane pod rebrami, pravdepodobne ide o problémy so žlčníkom. Vo väčšine prípadov si ho chce dať postihnutý hneď odstrániť. Je to však zbytočný zákrok. Chirurg odstráni iba symptómy a bolesť pretrváva.
Žlčník, potrebnejší orgán, než by sa zdalo
Žlčník má dôležitú úlohu pri trávení. Tento dutý orgán, sa nápadne podobá hruške a je uložený pod pečeňou v malej priehlbine. Slúži predovšetkým na skladovanie a koncentrovanie žlče, ktorá je produkovaná pečeňou. Pečeň však produkuje žlč pomerne zriedenou, v žlčníku je zo žlče odčerpaná voda a dôjde tak ku koncentrácii. Denne vyprodukuje pečeň okolo 1 litra žlče. Žlč sa začne tvoriť po jedle na nervový popud. Ľudia, ktorým bol odstránený žlčník a nechcú ihneď vylúčiť väčšinu tukov, ktoré zjedia, budú potrebovať ku každému jedlu žlčové soli. Ak v strave chýbajú tuky, môže sa narušiť celá fyziológia a schopnosť tvoriť hormóny a prostaglandíny.
Kde nastal problém ak nás bolí?
Bolesť žlčníka má viacero príčin. Väčšinou si ho ľudia podráždia svojim stravovaním. Poškodený môže byť prijímaním veľkého množstva tukov a olejov, štipľavého, studených mliečnych výrobkov pitím veľmi chladených nápojov. Príčinou je aj naše neustále plánovanie, stresové situácie, či prievan a hluk.
Príznaky podráždenia a usadenín v žlčníku
- tráviace problémy
- pravidelná bolesť pod pravou stranou hrudného koša
- bolesť na hrudi
- horká chuť v ústach
- nadúvanie
- napätie v zadnej časti ramena v blízkosti krku
Ešte vážnejší je zápal
Zápal žlčníka, odborne nazývaný cholecystitída je pomerne častý a veľmi nepríjemný problém, ktorý postihuje predovšetkým ženy staršie 40 rokov. Pôvodcom zápalu je určitý mikroorganizmus, ktorý v žlčníku spôsobí infekciu. Do žlčníka sa môže dostať dvojako. Ako baktéria Escherichia Coli vstupuje do organizmu črevnej cestou a do žlčníka sa dostane z tenkého čreva alebo ako infekcia môže do žlčníka vniknúť tiež krvnou cestou, kedy krv, ktorá zásobuje živinami žlčník, obsahuje tiež mikroorganizmy. Medzi tie patrí najčastejšie streptokoky. Veľkú úlohu vo vzniku zápalu hrajú tiež žlčové kamene. Tie bývajú hlavným rizikovým faktorom rozvoja.
Dôležité je pravidelné cvičenie a dobré stravovanie. Pri dosiahnutí zdravého žlčníka a zbavenia sa kameňov a usadenín, by sa človek mal vyhnúť všetkým potravinám s vysokým obsahom tukov, mäsu, mliečnym výrobkom, vajciam. Dobré je prijímať zeleninu a ovocie na prečistenie žlčníka. Vhodné sú aj nerafinované obilniny a strukoviny, kvasenú zeleninu a kvalitné octy.