Ľadové sochy na Hrebienku a Bazilika Božieho hrobu témou 2022

Ľadové sochy na Hrebienku a Bazilika Božieho hrobu témou 2022

Už po desiatykrát sa túto zimu budeme môcť pozrieť vo Vysokých Tatrách na Hrebienku na umenie z ľadu. Dočasné umenie precízne vytvarované z ľadových kvádrov nám doteraz už deväťkrát priniesol úchvatné sochárske a staviteľské umenie. To každoročne láka zástupy ľudí. Tradícia, ktoré otvorí svoje brány už po 10-ty krát vo štvrtok 17.11.2022 je inšpirovaná tentoraz Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme.

ľadové sochy hrebienok vysoké tatry 2022

zdroj: facebook – Región Vysoké Tatry – High Tatras Region

Ľadové sochy vo Vysokých Tatrách po desiatykrát

Hlavným staviteľom je opäť Adam Bakoš a na celom ľadovom umení sa podieľali ešte dve desiatky ďalších umelcov z Česka, SLovenska aj Nemecka. Facebook stránky Regióin Vysoké Tatry uvádzajú, že umelci použili až 225 ton ľadu. Ľadové inštalácie inspirované aj samotnými Vysokými Tatrami a životom v nich sú prístupné od 09:00 do 16:15 pričom vstup je bezplatný.

Ľadové umenie na Hrebienku je tradíciou posledných rokov, ktorá sa zaraďuje medzi najnavštevovanejšie atrakcie. Bezplatný prístup z nej robí mimoriadne populárnu atrakciu. Tá sa teší viralite na sociálnych sieťach. Je tiež známa veľmi dlhými radmi čakajúcich, ktorí si nechcú ujsť túto príležitosť. Prispieva k vyťaženosti kyvadlovej lanovky na Hrebienok, no rovnako tak zvyšuje popularitu celého Hrebienka, z ktorého je možná nenáročná cesta k Bilíkovej chate, alebo o niečo vzdialenejšej Rainerovej chate prístupnej aj v zime. Bilíkova chata na Hrebienku je pritom zaujímavá ako dôležité filmové miesto, kde sa nakrúcal jeden z dielov slávneho seriálu 30 prípadov Majora Zemana. Uvádza to kniha Filmové miesta.

Zaujímavosťou je, že počas leta sú tu známe kolobežky a spúšťanie dole kopcom. Počas zimných mesiacov sú populárne sánky. Od používateľov sánok na spúšťanie dole sa očakáva ohľaduplnosť voči ostatným sánkarom, ale taktiež aj voči peši prichádzajúcim návštevníkom.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.