ZN.SK
Vyvracanie hraničného stĺpu

Hraničné orientačné stĺpy: zabudnuté symboly prvej Československej republiky

Dnes nájdeme len veľmi málo pamätníkov, ktorí by vedeli hovoriť o symboloch prvej Československej republiky. Slovensko sa po tisícročí útlaku v roku 1918 …

Dnes nájdeme len veľmi málo pamätníkov, ktorí by vedeli hovoriť o symboloch prvej Československej republiky. Slovensko sa po tisícročí útlaku v roku 1918 pripojilo k jazykovo aj kultúrne príbuzným Čechám s Moravou a Sliezskom, neskôr pribudla Podkarpatská Rus. No vznik nového štátu si vyžaduje veľa zmien, medzi prvé patrí vytýčenie štátnych hraníc. Túto úlohu sa podarilo splniť až začiatkom dvadsiatych rokov.

Zabudnuté, no nie celkom

Stĺpy, o ktorých dnes vlastne verejnosť nevie takmer nič, a stali sa symbolom prvej Československej republiky, sa začali objavovať na hraniciach od polovice 20. rokov. Lemovali republiku na 366 cestných spojeniach, ktoré pretínali štátne hranice a informovali každého prichádzajúceho, že vstupuje na územie suverénnej krajiny. Mohutné a pevné, týčiace sa neprehliadnuteľne pri cestách vítali každého návštevníka. Avšak v pohnutých časoch v rokoch 1938 a 1939 začali miznúť. Najmä fakt, že išlo o symboly štátneho zriadenia, sa odzrkadlil na nenávisti ľudí a na celkom inej symbolike. Mníchovský diktát a Viedenská arbitráž spečatili osud stĺpov, ktoré ničili nepriateľské vojská a sfanatizované nemecké obyvateľstvo v Čechách a maďarské na juhu Slovenska.
Po vojne už neboli obnovované a tak postupne zanikli takmer všetky. V Čechách sa do dnešných čias zachránilištyri, z toho jeden na pôvodnom mieste, na Slovensku dva, ale po roku 2011 už zostal iba jeden, ktorý sa na šťastie dožil svojej obnovy a záchrany.

Vyvracanie hraničného stĺpu

Stĺp Vyšný Komárnik

Stĺp, ktorý bez väčšej ujmy prežil od svojho osadenia v roku 1927 až do júla 2012, bol svedkom viacerých režimov a historických udalostí. Zažil útok na Poľsko v septembri 1939, tvrdé boje Karpatsko-Dukelskej operácie v roku 1944, aj vstup Slovenskej republiky do EÚ.

Originál tohto jediného zachovaného stĺpu, ktorý od roku 2012 na podnet dvoch amatérskych historikov z Českej republiky a za prispenia sponzora rekonštruovali členovia občianskeho združenia Spolok histórie colníctva a finančnej správy,je možné dnes nájsť vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku. Vyšný Komárnik však o stĺp definitívne nepríde. Už o niekoľko dní sa totiž na pôvodnom mieste postaví jeho precízne vyrobená replika. Zaujímavosťou je,že Železiarne Podbrezová, ktoré vyrábali pôvodných 366 stĺpov, sa podujali po 90 rokoch na výrobu ďalšieho kusu.

Už čoskoro si teda môžete popri prehliadke Dukelského bojiska a rozhľadne pozrieť priamo na hranici s Poľskom aj repliku hraničného orientačného stĺpu symbolizujúceho našu prvú republiku. Stĺp a štátne znaky boli vyrobené podľa originálov a farby kopírujú presnú škálu a rozmiestnenie pôvodných farieb.

Foto: Vyvracanie iného hraničného stĺpu

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu