Grilovanie je spoločenskou príležitosťou. Prečo sa ho zhosťujú skôr muži?

Grilovanie je spoločenskou príležitosťou. Prečo sa ho zhosťujú skôr muži?

Grilovanie je tak trochu návratom do minulosti, keď príprave jedál vládol čistý oheň a teplo. Napriek tomu, že ženy preukazujú mimoriadne vlastnosti obetavosti a nutnej pravidelnej vynaliezavosti v kuchyni, pri grilovaní sa práve grilu zhosťujú prevažne muži. Čím to je? Z pohľadu muža môže ísť o snahu aspoň trochu sa vyrovnať ženám, ktoré v kuchyni kvôli rodine trávia neúmerne viac času. Gril mužov láka aj pre typ jedál, ktoré sa na ňom pripravujú. Taktiež je v tom aj miera špinavej práce a nebezpečia, ktoré predstavuje samotné rozháranie ohňa, práca s uhlíkmi, ohňom, či podpornými prostriedkami na kúrenie. Je tak celkom možné, že sú to muži, ktorí chcú preukázať určitú galantnosť v tom, že toto “rizikové” miesto a pôsobisko prevezmú.

Grilovanie a grill

Z veľkej časti je však práve špinavosť a náročnosť práce s ohňom niečo, čo je možné považovať za reálny dôvod v súčasnosti, pre ktorý je grilovanie na čerstvom vzduchu doménou mužov. Na druhej strane má na tom svoj podiel aj marketing, ktorý vo svete panuje už jedno storočie.

Niekde v počiatkoch nájdeme známu automobilku

Dnes si na to spomenú len múzeá, no v dávnejších počiatkoch automobilky Ford ste ku kúpe nového auta mohli dostať sadu na grilovanie a grilovacie brikety do zásoby. Uhoľné brikety nie pre auto samotné, ale určené práve na víkendové grilovanie. Obrázky a manuály vtedy približovali nový model automobilu Ford ako príležitosť na rodinné výlety a vyobrazovanie hlavy rodiny ako tej, ktorá sa postará o rodinný gril na rodinnom výlete, nebolo nič neobvyklé. Práve obstaranie brikiet, zakúrenie, alebo použitie uhlia sa v tomto zaujímavom marketingu, ale taktiež v mnohých ďalších kampaniach spájalo práve s mužmi.

Grilovanie a grill

Obľuba grilovaných jedál, možnosť narušiť gastronomické zvyklosti a siahnuť po stolovaní jednoduchom s prílohami, šalátmi a dressingami, je niečo, čo si nedokážeme každoročne mnohí odpustiť. Aj bez ohľadu na zdravotné obmedzenia. Grilovanie je spoločenskou a rodinnou príležitosťou a muži sa toho radi zhosťujú. Je totiž akýmsi pravidlom, že v zmiešanom zložení skupiny sa grilu zhostí predovšetkým hlava rodiny, pán domu a hostiteľ. Muž je ten, čo si obstará všetky pomôcky na grilovanie, ale rád si o špičkový výkonný gril napíše aj Ježiškovi.

Ide totiž o nástroj, ktorý v určitých spoločenských a priateľských kruhoch môže byť ekvivalentom drahého auta. Pre iných je záležitosťou prestíže kvalitný televízor. Ak totiž dobrý gril nasýti, najmä pripraví mäso a zeleninu podľa želaní, je to viac, ako rýchla jazda v aute, alebo zážitok z filmu.

Dôležité tajomstvo grilovania je ukryté v pozadí prípravy

Jednou mimoriadne dôležitou pravdou však pri grilovaní zostáva jeho pozadie. Je to zväčša práve žena, najčastejšie manželka, ktorá sa postará o mäso uložené do pácu, o správne koreniny, všetky zásoby a namiešanie šalátu. Ale taktiež prípravu jednotlivých surovín a kontroly ich kvality, podobne ako zabezpečenie nápojov aj pre ďalších členov rodinného alebo priateľského stretnutia. Je akýmsi bežným štandardom, že práca pri rozháraní grilu mužovi neumožní zaistenie všetkých potrieb a nástrojov. Kuchynské náčinie prepožičané z domácej kuchyne zväčša žena prináša, odnáša, ale aj umýva už sama. Muži sa totiž zameriavajú predovšetkým na výber mäsa a výber nápojov pre náročných stravníkov, ako aj na samotné grilovanie a dostatočné prepečenie jednotlivých kúskov a surovín.

Autor tohto článku je muž, ktorý si váži obetavosť, dôležitosť a podiel žien pri grilovaní.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.