Pod vydavateľskou značkou LINDENI vychádza po Filozofii a Psychológii ďalšia z encyklopédií, ktorú môžeme poznať z pôvodného britského vydania v sérii Veľké myšlienky. Veda. V slovenčine je však zážitok celkom iný. Encyklopédie so spoločným názvom „Veľké myšlienky – jednoducho vysvetlené“ si totiž vždy zoberú jednu tému a čitateľovi ponúknu úchvatnú cestu veľkým množstvom zaujímavostí a objavov. Je to predovšetkým informačná encyklopédia, ktorá nie je tou typickou encyklopédiou s obrázkom a vysvetlením.
Táto séria má za úlohu čitateľa zachytiť a nepustiť. Informácie sú poskladané tak, aby zaujali a prinášali odpovede. Nie ani tak písali o tom, že vtáky majú krídla na let, ale skôr vám prinesie pohľad na to, prečo sa krídla vyvinuli tak, ako sa vyvinuli.
Encyklopédie venované vede majú v knižniciach celé police a kníh je naozaj veľa. Mnohé dávajú dôraz na obrázky, grafy, rôzne ilustrácie. AJ preto možno túto novú sériu v slovenskom vydaní považovať za knihu venovanú čitateľovi so záujmom dozvedieť sa a naučiť niečo viac. Obrázkov je možno naozaj menej, hoci v hrubom priemere knihe stačí na jednu stranu jeden, zaujímavá je miera zaujímavostí a naozaj cenných poznatkov, ktoré sa v knihe nachádzajú.
Akoby sa autor pokúsil priniesť vedu takými očami, ktorými na ňu doteraz nikto tak „verejne“ nepozeral. Vznikla kniha, ktorá sa zaoberá rokmi, vývinom vedy, vedcov a vedných disciplín. Neustále je však obsiahnutá nejaká zaujímavosť, alebo fakt, ktorému sa iné knihy bežne ani nevenujú. Prekvapivé môžu byť zistenia o tom, že biológia a prírodoveda sa ako vedný odbor objavovali už v 5. storočí p.n.l, keď Herodotos popisoval symbiózu krokodílov a vtákov, alebo neskôr Aristoteles a Teofrastos popisovali migráciu zvieracích druhov. Priestor dostávajú významné mená, rôzne vedné disciplíny, rôzne roky, aj veda moderná.
Tak ako očakávame od encyklopédie venovanej vede, jej úvod začína v počiatkoch skúmania so zmienkami prvých, ktorých možno považovať za vedcov a prvých priekopníkov rôznych vedeckých odvetví. Vysvetlené sú aj podmienky, ktoré formovali záujem prvých objaviteľov a dôvody, pre ktoré sa začali zaoberať danými javmi. Fyzika, história, archeológia, paleontológia, chémia, matematika, ale aj rozsiahla časť venovaná biosfére, biológii, genetike, rastlinám, počasiu, prípadne téma premien energie a všetkého, čo na planéte je, do iných podôb.
Úvodný obsah knihu delí na niekoľko hlavných kapitol. Nemusia byť celkom podľa názvu jednoznačné. Môže totiž pod sebou mať viacero podkapitol, z ktorých sa každá venuje niektorej sfére vedy po svojom. Farebný dizajn má taká podkapitola jednotný a s inou sa odlišuje práve aj ladenou infografikou.
Kniha je ako sledovať reláciu Dobré vedieť a prečítať si priamo aj úchvatné odpovede. K žiadnej téme nepristupuje kniha príliš podrobne a rozsiahlo. Má presne to informačné „minimum“, ktoré dáva jasno. Pomenúva výskumy, objavy, pôvodcu, či autora. Čitateľ sa s knihou dostáva na úchvatnú jazdu plnú zaujímavostí. Samozrejme, autor tejto recenzie je nadšenec podobných kníh a tak môže porovnávať. Kniha, ktorá sa zmestí do nižšej čestnej police a nie je tradičného veľkého formátu má po obsahovej stránke naozaj veľa plusov.
0 komentárov