ZN.SK
Vlasy a dievča

Pomóc, vši! 7 domácich receptov, ako sa zbaviť vší vo vlasoch

Mnohých z nás určite aspoň raz potrápili malé žijúce stvorenia v našich vlasoch, vši. Minimálne v škôlke. Pre dievčatá to bola obzvlášť veľmi traumatizujúca vec.

Mnohých z nás určite aspoň raz potrápili malé žijúce stvorenia v našich vlasoch, vši. Minimálne v škôlke. Pre dievčatá to bola obzvlášť veľmi traumatizujúca vec. Dokonca sa z toho stala obľúbená veta mamičiek: „ Učeš sa, lebo dostaneš vši a potom ti budeme musieť ostrihať vlasy tak, ako majú chlapci!“ I keď sme už mnohí z nás už vyrástli, vši ostávajú stále nepríjemná situácia. Dnes sa pozrieme na to, ako im predísť a aké domáce recepty použiť.

Vlasy a dievča

1. Nepanikáriť!

Ak vaše dieťa príde za vami s tým, že ho svrbí hlava, nadýchnite sa. Zhlboka sa nadýchnite, aj viackrát za sebou. So všami treba postupovať ako na vojnovom fronte. Je potrebné použiť viacero techník, pretože dokonca aj vši sa vyvíjajú a v dnešnej dobe sú odolné voči viacerým druhom látok ako v minulosti. Navyše, čo zabíja vši, nemusí aj zabíjať hnidy (drobné vajíčka, z ktorých sa vyvíjajú dospelé vši) a naopak.

2. Česanie

Zlaté pravidlo našich starých mám je vyčesávanie. Tento krok je najdôležitejší a dokonca by sa mal kombinovať s každým iným. V súčasnosti existujú špeciálne hrebene, ktoré dokážu vyčesať zároveň vši a hnidy. Sú husté, takže neprepustia ani parazity a ani hnidy samotné. Je však nutné narábať s ním precízne. Treba si uvedomiť, že vší sa nedokážeme zbaviť na 100%, pokiaľ ich nevyčešeme do posledného vajíčka.

Larva vši, vlasy

3. Olivový olej

Táto bežná kuchynská pomôcka sa považuje za vynikajúce riešenie. Vši sa udusia a zomrú, keď sa olej dostane do dýchacích ciest. Je potrebné aplikovať ich cez noc, pretože vši dokážu prežiť bez dýchania niekoľko hodín. Olivový olej by mal tiež pomôcť pri uvoľnení hníd z vlasov, čo zabezpečí jednoduchšie vyčesávanie.

Olivový olej

4. Fén

Je vedecky dokázané, že horúci vzduch dokáže zabiť nity, avšak na druhej strane, dospelým jedincom neublíži. Pri fénovaní vlasov však musíme byť opatrní. Neodporúča sa používať, ak sme predtým odstraňovali vši chemicky. Väčšina prípravkov môže obsahovať horľavé látky.

5. Vazelína

Podobne ako olivový olej, aj vazelína upcháva dýchacie otvory. Jedna štúdia dokonca zistila, že vazelína funguje lepšie, ako iné domáce lieky. Menšie varovanie pre nás však je, že vazelína nemusí fungovať a je ťažké ju odstrániť. Lepšou náhradou by mal byť stylingový gél.

 

6. Majonéza

Je naozaj pomoc v našej blízkosti? Najnovšie štúdie ukazujú, že áno.  Majonézu masírujte do vlasov a vyčešte. Samozrejme, čím viaceré opakované aplikácie, tým väčší úspech.

7. Ocot

Kyselina octová je považovaná za užitočnú pri výrobe šampónu proti všiam. Ocot ako taký je rovnako účinný pri zbavovaní vší z vlasov. Ideálne je zriediť ho z vodou v pomere 1:1. Rovnako ako mnohé lieky proti všiam, ani pri tomto neexistujú žiadne stopercentné výsledky zaručeného úspechu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Patrícia

Patrícia: Rada cestujem a spoznávam svet i našu krajinu. Rada spievam a tancujem. V súčasnosti študujem.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu