ZN.SK
fajčenie žena

Liečba astmy pri mori kvôli fajčeniu iných je skôr nemožná

Máte vážne astmatické problémy? Zrejme vám bude odporúčaný pobyt pri mori. Ak budete mať smolu, vďaka fajčiarom prídete ešte v horšom stave… Aj psychickom

Astmatické ochorenia a vôbec mnoho druhov ťažkostí si žiada liečbu, inak problémy budú rásť. Je až nevyhnutnosťou sa neustále pozerať po príležitosti odľahčenia pľúc. Navštevovať jaskyne nie je možné večne a výbornou príležitosťou je aj pobyt pri mori. Odporúčajú ho samotní alergológovia a odborníci na ochorenia dýchacieho ústrojenstva. Pobyt pri mori a kúpanie v ňom naozaj pomáha. Hovorme teraz o tej jednoduchej bežnej liečbe prírodou. Astmatické problémy sa znížia, kúpanie a šnorchlovanie tak trochu prečistí horné dýchacie cesty, ale…

fajčenie žena

Popularita cigariet vám liečbu znemožní
V súčasnosti sa veľmi v bežných dovolenkových letoviskách nevyliečite. Jedna z najhorších podmienok, ktoré môžete na dovolenke zažiť, je neutíchajúca a stúpajúca miera fajčiarov všade okolo vás. Cigaretový dym je spúšťačom komplikácií a pri vážnej forme astmy je cigaretový dym spúšťačom záchvatov a ťažších problémov. Bez preháňania je možné uviesť čísla až 4 fajčiarov z desiatich dovolenkárov od 18 rokov tureckej a egyptskej národnosti, prípadne od 16 rokov ruskej národnosti. U iných národností je to rôzne. Bez cigarety si nevedia predstaviť pobyt na pláži mnohí Česi aj Slováci, Nemci aj Holanďania. Mnohí fajčia a dopomáhajú k tomu aj lákavé ceny cigariet pri vstupe do mnohých turistických letovísk, kde škatuľka vychádza pod dve eurá, ba dokonca aj v cene niečo nad jediné euro. Cigarety sú obľúbené u ruskej mládeže. Turci fajčia bežne. Fajčia aj Egypťania, Tunisania, aj Chorváti. Fajčia však hlavne turisti. Že dofajčili jednu ešte nič neznamená, nasleduje ďalšia a ďalšia….

Bezohľadnosť ešte nemá svoje medze

Najhorší je však pohľad na veľmi častú situáciu fajčenia v blízkosti detí. Bez ohľadu na to, o koho deti ide, ich počet a vek, fajčí sa a dym vydychuje pokojne na ne. V amfiteátroch, na letných terasách, pri ležadlách, bazénoch, pri mori, na mólach, na palubách lodí. Cigarety sú všade prítomné a fajčiarov zväčša ani v najmenšom nezaujíma, že vaše deti nechcete vystavovať cigaretám alebo že vôbec existujú zdravotné ťažkosti, pre ktoré sa sami nechcete nechať zničiť pre zlozvyk niekoho iného. Pri sledovaní situácii v niekoľkých destináciách, v poslednom mesiaci zameraným na 14 hotelov v Turecku s prevažne ruskou a nemeckou klientelou si dovoľujem dodať, že len malá časť fajčiarov vo vašom okolí bude chcieť pochopiť, že vám dym prekáža. Za niekoľko rokov sledovania tejto situácie však existujú svetlé výnimky. Hotel Papillon Belvil má časť pláže vyhradenú len pre nefajčiarov a rodiny s deťmi. Občas sa nájde ignorant, ktorý to nerešpektuje a občas sa nájde aj ten, čo ho na to upozorní. Kazí to však vonkajšia reštaurácia pre čas obedov, kedy sa podobne ako úplne všade v celom Turecku a mnohých iných dovolenkových destináciách, stretávate s vôňami jedál ktoré sa miesia s cigaretovým dymom. Dobrú chuť.

Skúste sa pred vašou návštevou hotela priamo u neho informovať, akými prostriedkami a obmedzeniami chránia nefajčiarov pred fajčením. Ceduľka s prečiarknutou cigaretou nie vždy stačí. Z októbra 2015 máme hneď dva hotely, kde sa síce na terase takáto ceduľa nachádza, no hneď pod ňou je na stole popolník. Vyrazte na loď, čím menšiu, tým lepšie. Držte sa ďalej od ostatných, alebo si nájdite spoločníkov a odľahlé miesta od ostatných. Vychutnávajte si izolovanú dovolenku, čo však môže byť o niečo menej pohodlné.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu