ZN.SK
Emil Zátopek

Emil Zátopek s Danou Ingrovou na zberateľskej 0 eurovej bankovke

Emil Zátopek, legendárny atlét sa narodil 19. septembra a rovnaký dátum narodenia mala aj zlatá oštepárka Dana Ingrová. Oboch nespájali len športové úspechy, ale aj láska…

Emil Zátopek, legendárny atlét sa narodil 19. septembra a rovnaký dátum narodenia mala aj zlatá oštepárka Dana Ingrová. Oboch nespájali len športové úspechy, ale aj láska. V rovnaký deň sa rozhodli aj zosobášiť. Bolo to 19. septembra 1948. Neobyčajný pár, ktorý plnil titulky novín a aj bežní obyvatelia Československa s nimi zdieľali najväčšie úspechy, sa teraz objavuje na zberateľskej 0 eurovej bankovke.

0 eurová bankovka s podobizňou Emila Zátopka ako trhá cieľovú pásku. V pozadí má aj svoju manželku, bude v predaji práve v septembri 2022. Informácie o tomto vydaní priniesli oficiálne české stránky konceptu 0 eurových bankoviek a facebook stránky.

Športovci Emil Zátopek a Dana Ingrová

Emil Zátopek (19. septembra 1922 – 21. novembra 2000) získal 4 zlaté olympijské medaily. Prekonal dve desiatky svetových rekordov a bol vyhlásený za športovca planéty. Významnými v jeho živote, ako aj v histórii atletiky, boli olympijské hry v Helsinkách v roku 1952. V priebehu pár dní v nich Zátopek získal tri zlaté medaily v rôznych disciplínach. Medzi nimi aj maratón, ktorý vtedy bežal po prvýkrát v živote a vyhral ho.

Okrem iných víťazov v Helsinkách získala zlato aj oštepárka Dana Ingrová (19. septembra 1922 – 13. marec 2020). Druhé aj tretie miesto získali športovkyne zo Sovietskeho zväzu, ktorý sa dovtedy na letnej olympiáde nezúčastňoval, hoci Československo bolo pravidelným účastníkom. Ingrovej športové úspechy a tituly sa pritom olympijským zlatom neskončili.Bodovala na mnohých majstrovstvách, národných sústredeniach a pod.

Zátopek v knihe, vo filme aj v spoločnosti

Dvojicu výnimočných mien v histórii českého vrcholového športu, olympiády, a vôbec českej histórie, si nedávno pripomenul aj životopisný film režiséra Davida Ondříčka Zátopek (2021). Predtým sa jeho život podrobne rozoberal v úspešnej knihe Vytrvalost. Príbeh Emila Zátopka a Dany Ingrovej sa v niektorých etapách ich života zdal ako rozprávka plná náhod. Tiež rekordov, ale taktiež absolútneho nasadenia pre výsledok. Do ich spoločného života zasiahla láska, sláva aj politika.

Emil Zátopek si vo svojej dobe vďaka „úžasnému režimu“ vytrpel. Jeho žena ho prežila o necelých 20 rokov a jej smrť zasiahla české médiá. Dodnes je Emil Zátopek považovaný za športovú legendu a viac ako polstoročie je jeho meno synonymom pre úspechy na bežeckej trati. Nezabudnuteľné sú jeho grimasy, aj svojský spôsob behu. Bol unikát, originál, výnimočný rekordér a svojho času inšpiroval tak, ako k bicyklu občasne inšpiruje Peter Sagan, či vysadnúť na lyže inšpiruje Petra Vlhová.

Dane Ingrovej Zátopkovej sa venuje aj krásna kniha Dana Zátopková 100.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu