ZN.SK
Vytrvalost, EMila zátopka kniha SLovart

Kniha Vytrvalosť, pozoruhodný život a doba Emila Zátopka

Kniha nesie neobyčajný názov, hoci spresňujúci je skôr jej podtitul. Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka je reálny a rozsiahly pohľad

Do kín sa v týchto dňoch dostáva životopisný film o fenomenálnom bežcovi Emilovi Zátopkovi. Asi ako mnohí iní Čechoslováci, vnímal som ho vždy ako športovú osobnosť, ktorá pokorila niekoľko rekordov a vyhrala olympiádu štýlom, aký nebol bežný. Charakteristický spôsob behu Emila Zátopka a vzhľad skrátka neboli predlohou typického šampióna. Informácia o tom, že jeho život sfilmovali, určite zaujala. Najmä sa vďaka filmu stal oveľa výraznejšou postavou dejín. Odrazu sme ho začali chápať ako človeka, ktorý mal aj osobný život, pred súčasnou verejnosť takmer celkom neznámy. Keď však vo vydavateľstve SLOVART vyšla dotlač knihy venovanej práve tejto športovej osobnosti, takmer súčasne s filmom, prevládla zvedavosť.

Vytrvalost, EMila zátopka kniha SLovart

Čo sa v recenzii dočítate?

  • Ako veľmi kniha prekoná vaše očakávania?
  • Má šancu kniha zaujať aj niekoho, kto sa vôbec nezaujíma o atletiku?
  • Kto bol Emil Zátopek?
  • Pre koho je kniha určená?

Vytrvalosť: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka

Kniha nesie neobyčajný názov, hoci spresňujúci je skôr jej podtitul. Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka je reálny a rozsiahly pohľad na precízne zdokumentované okolnosti a historické udalosti. Zo zápiskov a životopisov ďalších postáv je vybudovaný ucelený pohľad na osobnosť, na ktorú už súčasná doba mohla zabudnúť. Možno si mohla pamätať jeho úspechy, ale po prečítaní značnej časti knihy môžem tvrdiť, že bol osobnosťou naozaj zvláštnou. Až jedinečnou. Tým s kým sa priatelil, čo poyhrával a kde všade zavítal. Hoci zarytý komunista, ktorý svoj postoj mal odôvodnený, stále však človek žijúci mimo športový a verejný, aj ten svoj súkromný život.

Kedysi nádejný chemik prežil ťažko uveriteľný život, situácie a zažívali s ním malé dobové zázraky aj ľudia v jeho okolí. Práve ich spomienky mohli prispieť k pohľadu na športovca, na ktorého príbeh po tejto knihe jednoducho nemožno zabudnúť. Kniha nezačína postupne jeho narodenín, zoznamuje nás najskôr s austrálskou bežeckou legendou a jej skráteným zaujímavým životným príbehom, Ronom Clarkeom. Spomína v úvode knihy na svoj pobyt v Prahe v roku 1968 a aj dar, ktorý mu Emil Zátopek nečakane venoval. Práve o tejto etape s retrospektívou hovorí aj film. Nahliadnuť však do knihy je nepochybne oveľa objemnejším zážitkom.

Pohľad na dobu je v knihe dôležitý

Pre čitateľa je kniha zrozumiteľná, pretože uvádza život Emila Zátopka v spojitosti s dobou, zmenami, dianím a osudmi ľudí okolo neho. Kniha teda nie je len príbehom jediného človeka, je skutočným precíznym pohľadom na dobu s dôrazom na život jedného z najslávnejších československých športovcov, ktoré vďaka politickému zriadeniu môžeme v tom čase považovať za „naše“. Popisuje totiž udalosti, roky, politické zmeny a zásadné spoločenské javy, aké ovplyvňovali Zátopkovu cestu. Aj čitateľ neznalý histórie sa tak veľmi nestráca, pretože knižka si nachádza priestor na vysvetlenie, alebo aspoň priblíženie oných udalostí.

Zoznamujeme sa so Zátopkovým životom, štúdiom, aj prostredím, v ktorom vyrastal. Dôležitá postava, ktorá ho v živote ako jediná sprevádzala na trénerskej pozícii bol Jan Haluza, ktorý si nechával hovoriť Ali. Práve toto bol muž, ktorý do jeho života vstúpil a nikdy nevystúpil. Kniha popisuje aj obdobie, ktoré je len ťažko predstaviteľné, keď sa stal obeťou komunistickej hry zatvárajúcej a mučiacej politických väzňov. Prežil mučenie aj sadistické hrôzy, o ktorých bežne čítame len v literatúre s tematikou holokaustu, ale že boli veľmi blízke aj komunistickému režimu a mučenie a vraždenie ešte nejaký čas nevymizlo, sa už spomína menej. Nešťastné udalosti sa týkali aj samotnej bežeckej legendy, Emila Zátopka.

Zo súkromia Emila Zátopka, aj udalostí menej šťastných

Jeho príbehom bol aj príbeh o láske k inej športovkyni, ktorá sa stala jeho ženou a veľkou športovou oporou. Zátopek bol v kolektíve známy neobyčajným správaním, vytrvalosťou aj odvahou. Sú príbehy, ktoré nájdu v knihe zmienku a mohli sa stať len v určitej dobe. Alebo príbehy, aké sa tak mohli udiať len preto, že Emil Zátopek mal jednoducho neopakovateľné šťastie a v určitých okamihoch mu hviezdy priali. V živote mal nemálo príležitostí zostať v cudzine a viac sa nevrátiť a aj na to poukazuje kniha na rôznych miestach. Kniha je zameraná na jeho úspechy, no nezabúda ani na temnejšie obdobia. Príchod Vojsk Varšavskej zmluvy, upálenie Jana Palacha a celkovo toto obdobie obdobie, kedy sa ocitol na „čiernej listine“, ako človek nežiaduci. Napriek tomu, koľko obetoval štátu dovtedy. Ostatne aj o tom bol údiv vo svete, že sa z olympijského hrdinu Emila Zátopka stal nútený robotík pracujúci v blate.

Autorom je Rick Broadbent

Kniha, ktorá nachádzame ako novinku v roku 2021, je v skutočnosti knihou, ktorá je už na trhu od roku 2016. Tento rok však vychádza ďalšia dotlač aj v súvislosti s uvedením filmu. Autorom knihy je Rick Broadbent, britský novinár a autor niekoľkých kníh venovaných športu. Rozsiahlosť s akou prináša popisy historických udalostí a doby tak má svoje opodstatnenie. Je totiž knihou venovanou svetovému čitateľovi a práve to je dôvod, prečo je priblížená aj politika a rôzne okolnosti, ktoré by napríklad americkému, alebo čitateľovi zo severnej Európy nemuseli byť jasné. Tým práve kniha naberá na význame aj ako historickej literatúry, hoci pohľad na dejiny je ukrytý pod menom športovca. Kniha vychádza len v českom jazyku.

Absolútne výslnie, kam sa vypracoval pre športové úspechy, ale aj kruté pády, ktoré prežil pre politický režim a ciele vládnucej garnitúry môžu byť zaujímavé až šokujúce pre slovenského, českého, ale práve aj pre akéhokoľvek iného čitateľa vo svete. Vďaka tejto knihe by tak mali aj tí, ktorí nemajú záujem o poznanie politiky a hrôzy, či neistoty počas komunizmu, pochopiť, čo sa vlastne v

Zopár drobných zaujímavostí o knihe:

  • Záverečný register v knihe obsahuje mená športových aj nešportových osobností a postáv, ktoré sa objavili v dobe, alebo v živote a v knihe sa spomínajú. Tá sa tak cez konkrétne mená dostať na strany, ktoré sa ich týkajú.
  • Zaujímavosťou je už samotný fakt, že tak rozsiahlu a významnú knihu o Emilovi Zátopkovi bolo nutné do češtiny preložiť.
  • Láska dvoch vrcholových športovcov Emila a Dany Zátopkových má jednu zvláštnosť. Spojila totiž ľudí, ktorí si ako dátum narodenia písali rovnaký dátum. Narodeniny tak oslavovali spolu a uvádzali ho dátumom 19. septembra 1922.
  • Oficiálne stránky vydavateľstva a knihy: https://www.slovart.sk

Emil Zátopek

Emil Zátopek, prvý bežec, ktorý dokázal ubehnúť 10 kilometrov pod 29 minút a 20 km pod jednu hodinu. Svetoznámy sa však stal víťazstvom na olympiáde v Helsinkách v roku 1952 kde získal zlato v behu na 5 km, taktiež v behu na 10 kilometrov a dokázal vyhrať aj maratón, hoci s nim predtým nikdy nemal skúsenosť. Stal sa obeťou politickej nenávisti a ako nežiaduci sa ocitol na čiernej listine, po prepustení z hodnosti plukovníka. Rehabilitovaný bol až v roku 1992. Jeho manželka Dana, rodená Ingrová, zlatá oštepárka z olympiády v Helsinkách 1952 zomrela 13. marca 2020.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu