ZN.SK
Fanfara Transylvania dychovka

Do Štiavnice zavíta veselá rumunská dychovka

Balkánska hudba je plná emócií a temperamentu. Zvláštnou podskupinou južanskej tradičnej muziky sú dychovky, ktorých živelný výkon vždy podmaní aj publikum

Balkánska hudba je plná emócií a temperamentu. Zvláštnou podskupinou južanskej tradičnej muziky sú dychovky, ktorých živelný výkon vždy podmaní aj publikum. Jedna z nich, rumunská Fanfara Transilvania zavíta 16. februára do Banskej Štiavnice, kde v miestnom Kultúrnom centre od 19.00 hod. spolu so slovenskou skupinou Balkansambel odohrá dvojkoncert s názvom Balkánska fašiangová veselica.

Fanfara Transylvania dychovka

Fanfara Transilvania, rumunská dychovka

Fanfara Transilvania je známa a oceňovaná balkánska rómska dychovka z historického regiónu, z ktorého pochádza aj legendárny gróf Dracula. Kapela má 10 členov a je založená na rodinnom princípe, prostredníctvom ktorého prechádza hudba a vášeň pre tradíciu z otcov na synov. Dychvyrážajúce tempo ich hudby strhlo fanúšikov na viac ako 500 koncertoch za posledných 5 rokov, pričom kapela vystupovalo po celej Európe, vrátane Španielska, Nemecka, Rakúska, Talianska, Francúzska, Maďarska, Česka a Slovenska. Repertoár kapely zahŕňa rumunský folklór a osobnú interpretáciu rómskej hudby z Balkánu, čo vytvára unikátnu fúziu štýlov z rôznych regiónov.

Predkapelou budú Slováci z Balkansambelu. Hoci odrazovým mostíkom tvorivosti Balkansamblu je predovšetkým tradičná hudba balkánskych kultúr, v nemalej miere má táto kapela zaostrené aj na našu ľudovú pieseň, či na hudbu vážnu, alebo jazzovú. Polyžánrové skúsenosti jej členov umožňujú neviazané žonglovanie s naoko nezlučiteľnými hudobnými štylistikami. Pružná rytmika balkánskych tancov dodáva ich hudbe neošúchaný esprit. Štruktúru jednotlivých skladieb vyvážene a osviežujúco dopĺňa element improvizácie. A v neposlednom rade, zvukovosť ansámblu oživujú najrôznejšie exotické nástroje balkánskej a blízkovýchodnej hudobnej tradície. V koncertných vystúpeniach tejto kapely sa snúbi energia živelného prejavu s inteligentným humorom originálnej hudobnej reči.

Vstupné na podujatie v predpredaji: 7 € (web kultura.banskastiavnica.sk alebo Informačné centrum, Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica), 9 € na mieste.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu