Divé gorily si pri jedle "hm-kajú", či dokonca spievajú. Prečo?

Divé gorily si pri jedle “hm-kajú”, či dokonca spievajú. Prečo?

Človek nie je jediný druh, ktorý pri jedení môže vydávať zvuky slasti a spokojnosti s jedlom. „Hm, mňam“, povieme si, keď ochutnáme z obľúbeného jedla. Nič podobné sa neobjavuje u šimpanzov. Mimo mliaskanie nič iné ani neregistrujeme u bežne žijúcich zvierat v našom okolí. Gorily sú ale iný prípad.

Gorila sa kŕmi, potrava

Gorily a ich „hm-kanie“ počas jedla

Eva Maria Luef z ornitologického ústavu Maxa Plancka sa počas pobytu v Konžskej republike pri výskume divo žijúcich goríl stretla s prejavom, ktorý si doteraz zoológovia nevšímali. Divo žijúce gorily totiž pri spokojnosti radi počas jedla vydávajú zvuky, ktoré nám môžu vzdialene pripomínať spev. Ide o akési “hmkanie”, ktoré je počuteľné aj pre ostatné. Niektoré gorily sa však neobmedzovali len na “hmkanie” ale siahli aj po rôznych improvizovaných tónoch, ktoré síce netvoria hudbu, no sú akýmsi primitívnym pokusom o skladbu. Tá sa nepodobá na nič, čo predtým spievali. Výskumníčka tiež zistila, že vo voľnej prírode sa tento jav objavuje u dominantných samcov, akoby tým dávali najavo, že je čas obeda a sú to oni, ktorí velia.

Zdroj: https://journals.plos.org/

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Betlehem jasličky a traja králi
Čo znamená G+M+B? Mená troch kráľov nie, ale Christus Mansionem Benedicat

živý šach Banská Štiavnica
Banská Štiavnica pozýva na obľúbený Štiavnický živý šach 2019

Berezniki, prepadlina a zatopené domy
Ruské mesto Berezniki a domy prepadnuté pod zem

Zavrieť