Čo zaberá na štípance od komárov a pomáha zmierniť bolesti? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Čo zaberá na štípance od komárov a pomáha zmierniť bolesti?

Štípance patria k letu. U niekoho menej, u niekoho viac. V každom prípade je však nepríjemné mať miesta, ktoré nútia ku škrabaniu a neustále sa bolesťou či pálením pripomínajú, že ich máte. Keď si miesto nedráždite a ťažkosti pretrvávajú viac ako 6 dní, zrejme to nebol komár. Pri bežných uštipnutiach drzým komárom však postačí niekoľko prírodných domácich receptov.

Komár a uštipnutie hmyzom

Prvá pomoc na štípance od komárov

Veľmi často nám dokáže pomôcť príroda, hoci práve tá inšpirovala ďalšie syntetické metódy. Je dobré také miesto čo najskôr schladiť. Nie je na škodu dezinfekcia. „Bohvie, kde tá háveď sadala“. Pomôcť môže nadrvený cesnak, alebo cibuľa, zmierňujú bolesti a účinky jedu. Prírodný recept využíva aj skorocel. Listy skorocelu dlholistého, hoci pomáha aj širokolistý, sa nadrvia povedzme aj medzi prstami a priložia na štípanec. V prírodnej medicíne má účinky zastavujúce krvácanie, no dnes jeho pomoc poznáme len ak sa o nej dočítame, či prekvapivo niekoho vidíme zvierať skorocel. Pomáhajú aj rôzne mastičky s mätou, alebo aloe vera. Keď je príroda nedostupná, pre mieru betónu ju máte ďaleko a lekáreň je bližšia, ponuka prípravkov na zmiernenie citlivosti je naozaj pestrá. Základnými nevyhnutnými účinkami by mali byť dezinfekčné, chladivé a hojivé účinky.

Celkom nezmizne a nečakajte zázrak

Akokoľvek ošetrený štípanec nebude žiadnym existujúcim receptom ihneď odstránený. Jed je rozptýlený vo svalovine pod pokožkou. Nedostanete ho odtiaľ, musí sa sám „rozpadnúť“ a stratiť účinok, k čomu je potrebný čas a prirodzené funkcie vášho tela. Pomôcť však môžete len zmierneniu bolesti a citlivosti daného miesta. Nejeden recept primárne dezinfikuje dané miesto, a sekundárne pomáha od intenzity bolesti a pôsobenia jedu. Často môže za opäť ozývanú bolesť človek sám. Len čo miesto zahreje, pošúcha a poškriabe, bolesť sa môže vrátiť.

TIP: gély, prípravky na odstránenie kliešťov, alebo na zmiernenie bolesti po bodnutí / uštipnutí komárom nájdete v ponukách online lekární benulekaren.sk | etabletka.sk | lekarendoma.sk| lekarentriveze.sk

5/5 - (1 vote)
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.