Svet sa rozdeľuje na časové zóny, pretože je nemožné, aby rôzne krajiny mali čas 0:00 v rôznej fáze Slnka na oblohe, čo by v konečnom dôsledku spôsobilo poriadne problémy. Časové zóny sú rozmiestnené po svete tak, aby sa našiel určitý súlad s režimom dňa bežných ľudí, systémov elektronických, no hlavne nech dáva logiku označenie a podmienky komukoľvek na svete v prípade ak sa hovorí o šiestej hodine ráno, o polnoci, o presnom poludní, alebo o ôsmej večer. Niektoré časové zóny pretínajúce zemeguľu od severu na juh kvôli tomu, že aj slnko ich osvetľuje súčasne, pretínajú len časť pevniny.
Slovensko
Slovensko patrí do časovej zóny CEST +2 oproti UTC, v ktorej sa nachádza takmer celá Európska únia, ale už na Ukrajine, Fínsku, Litve, Lotyšsku a Rusku je o hodinu viac. Naopak o hodinu menej majú vo Veľkej Británii, Portugalsku a ďalej v Alžírsku, Tunisku, Maroku a ďalších krajinách Afriky.
Čas 0
UTC čas je bez posunu, ktorý sa nachádza v časovej zóne GMT a od nej sa odlišujú a teda počítajú ostatné. Tvorí akúsi nulu a ostatné časové zóny idú do plusu, alebo mínusu. V tejto oblasti sa nachádza Island, úplne východná časť úzkeho pásu územia Grónska, viacero krajín úplného západu Afriky, či ostrov Svätá Helena. Čas nula tak má niekoľko krajín, ktoré pritom neležia ani priamo pod sebou, ale ide o výseč rôznych kúskov sveta, ktoré tento čas prijali a v prípade Grónska sa im hodí pre zakrivenie Zeme. Zaujímavosťou je, že Grónsko má samo pre seba časovú zónu WGST -2, no na svete je ešte jedno miesto, ktoré má na hodinkách presne rovnaké miesto. Ide o Územie kráľa Eduarda – Južná Gergia, Sandwichov ostrov na opačnej strane Atlantického oceánu až pri Antarktíde.
USA
Časová zóna PDT má o sedem hodín menej od UTC, 9 hodín menej ako na Slovensku a týka sa len pár ostrovov v Tichom oceáne a len časti východného pobrežia Kanady a USA s Kalifornským polostrovom v Mexiku. Znamená to, že v mestách Seattle, Los Angeles, San Francisco a ďalších na pobreží je o 9 hodín menej, ako u nás. Označenie časových zón je však dobré trochu poupraviť. Rozdielom je totiž letná a zimná. Napríklad v New Yorku časová zóna v lete má označenie EDT, no v zime nesie EST a rozdielom je jedna hodina, ktorá sa v prípade zimného času uberá. Ak vám teda niekto dáva údaj EST, ide o čas zimný. Ideálne je používané označenie ET, ktoré ukrýva D aj S a ide tak o rýchle a priame určenie času v konkrétnom období. Toto označenie, aby ľudí neplietlo, sa používa často v spojitosti s konkrétnym jediným dátumom a nie pravidlenou činnosťou, ktorá by zasahovala do viacerých ročných období. Ak vám niekto sľúbi, že o 8:00 AM (doobeda) ET 31. augusta bude na Skype, potom ho čakajte v tento deň o 14:00 nášho času
VEDELI STE?
Uruguaj v roku 2015 zastavil posúvanie času kvôli časovým zónam. Trochu to skomplikovalo niektoré systémy v okolitých krajinách a netýka sa ich tak časová zóna okolia. Sami zrejme testujú, aké negatíva a pozitíva toto celé prinieslo.