Na to, aby do Európy dorazil prílev prisťahovalcov nie je potrebná vojna. Stačí extrémne otepľovanie. Planéta môže byť už čoskoro neobývateľná v oblasti Malej Ázie a východu. Stanica Mitrabah v Kuvajte ukázala pred pár dňami teplotu 54°C, čo je dosiaľ v celej Ázii rekord. Iracká Basra namerala teplotu 53,9° hneď na ďalší deň. Teploty vyššie ako 45° zaznamenalo viacero miest v rozľahlej oblasti severu Saudskej Arábie. Pri tejto teplote vysychajú aj odolnejšie rastliny, bunky nedokážu fungovať.
Príroda pri vyšších teplotách zomiera a schne
Pri vyšších teplotách dochádza k spečeniu listov, vareniu obsahu plodov na priamom slnku. Kde nerastú plodiny, nie je život. Voda sa rýchlejšie vyparuje a stráca vo vyprahnutej zemi. Je neuveriteľným šťastím, že Zem sa ocitla v pásme, v ktorom sa nachádzajú teploty na všetky tri skupenstvá vody. Vzhľadom na to, že voda na Zemi môže byť ľadom pod 0°, parou pri vysokých teplotách a pri teplotách nad nulou jednoducho vodou, vyvíjal sa u nás život, voda migrovala v oblakoch, zachovávala sa v ľadovej zásobe, ktorá tiež formovala veľkú časť krajiny. Dokonca pri roztopení aktuálnych zásob vody ukrytých v ľade sa dočkáme ďalšieho neželaného formovania sveta a pobrežia.
Ak by sa Zem nachádzala na úrovni Marsu, život na nej by sa zrejme vyvíjal inak, alebo vôbec. Atmosféra Zeme však už stráca schopnosti vlastnej ochrany vplyvom človeka. Globálne otepľovanie nie je mýtus. V Líbyi sú nástenné maľby slonov, žiráf, a ďalších zvierat, ktoré žijú už len v strednej Afrike. Sahara bola v minulosti celá živá. Pod tonami piesku sa totiž ukrýva kedysi uhynutý život, kedysi úrodná pôda.
Foto: ilustračné