ZN.SK
vyprahnutá púšť

Báli sme sa vojen ako dôvodu migrácie? Stačí otepľovanie

Na to, aby do Európy dorazil prílev prisťahovalcov nie je potrebná vojna. Stačí extrémne otepľovanie.

Na to, aby do Európy dorazil prílev prisťahovalcov nie je potrebná vojna. Stačí extrémne otepľovanie. Planéta môže byť už čoskoro neobývateľná v oblasti Malej Ázie a východu. Stanica Mitrabah v Kuvajte ukázala pred pár dňami teplotu 54°C, čo je dosiaľ v celej Ázii rekord. Iracká Basra namerala teplotu 53,9° hneď na ďalší deň. Teploty vyššie ako 45° zaznamenalo viacero miest v rozľahlej oblasti severu Saudskej Arábie. Pri tejto teplote vysychajú aj odolnejšie rastliny, bunky nedokážu fungovať.

vyprahnutá púšť

Príroda pri vyšších teplotách zomiera a schne

Pri vyšších teplotách dochádza k spečeniu listov, vareniu obsahu plodov na priamom slnku. Kde nerastú plodiny, nie je život. Voda sa rýchlejšie vyparuje a stráca vo vyprahnutej zemi. Je neuveriteľným šťastím, že Zem sa ocitla v pásme, v ktorom sa nachádzajú teploty na všetky tri skupenstvá vody. Vzhľadom na to, že voda na Zemi môže byť ľadom pod 0°, parou pri vysokých teplotách a pri teplotách nad nulou jednoducho vodou, vyvíjal sa u nás život, voda migrovala v oblakoch, zachovávala sa v ľadovej zásobe, ktorá tiež formovala veľkú časť krajiny. Dokonca pri roztopení aktuálnych zásob vody ukrytých v ľade sa dočkáme ďalšieho neželaného formovania sveta a pobrežia.

Ak by sa Zem nachádzala na úrovni Marsu, život na nej by sa zrejme vyvíjal inak, alebo vôbec. Atmosféra Zeme však už stráca schopnosti vlastnej ochrany vplyvom človeka. Globálne otepľovanie nie je mýtus. V Líbyi sú nástenné maľby slonov, žiráf, a ďalších zvierat, ktoré žijú už len v strednej Afrike. Sahara bola v minulosti celá živá. Pod tonami piesku sa totiž ukrýva kedysi uhynutý život, kedysi úrodná pôda.

Foto: ilustračné

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu