Emigrant, imigrant a migrant. Aký je medzi nimi rozdiel? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Emigrant, imigrant a migrant. Aký je medzi nimi rozdiel?

V rôznych obdobiach sa stretávame s pojmami ako emigrácia či imigrácia, ale nie každý ich dokáže správne použiť, ba dokonca panuje názor, že ide o jedno a to isté slovo. V skutočnosti však pomenúva celkom opačné formy migrácie. Tak ako to teda je?

Emigranti a imigranti

Emigrant a jeho sa týka emigrácia

Ak hovoríme o emigrantovi, hovoríme o na trvalo (alebo len dlhodobo) odchádzajúcom človeku od nás. Napríklad ak hovoríme o Slovensku a o emigrantovi, ide o Slováka, ktorý Slovensko opustil. Hovoriť však môžeme aj o Poľsku a v závislosti k nemu ak hovoríme o obyvateľoch, ktorí ho opúšťajú, ide o poľských emigrantov.

Imigrant a jeho sa týka imigrácia

Imigračná politika je tá, ktorá sa dotýka na trvalo (alebo dlhodobo) prichádzajúcich prichádzajúcich “sem z odinakadiaľ”, čo je pravidlo platné kdekoľvek. Ide o tých, ktorí prichádzajú. Imigranti sú tí, ktorí prídu na Slovensko z iného miesta.

Migrant a jeho sa týka migrácia

Ak už je však niekto migrant, nepoznáme a možno ani nepotrebujeme poznať jeho pôvod a cieľ. Keďže slovo migrácia pomenúva pohyb jednotlivca, či skupiny, je migrantom až kým sa z neho nestane imigrant a emigrant v jednom. Pochopiteľne emigrantom je pre svoju krajinu pôvodu, imigrantom je pre krajinu, kde sa usadí.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.