ZN.SK
Ankara

Vojenský prevrat v Turecku, armáda v Istanbule a Ankare

15. júla v piatok večer sa začal v Turecku vojenský prevrat, ktorý plánuje prevziať kontrolu nad krajinou.

15. júla v piatok večer sa začal v Turecku vojenský prevrat, ktorý plánuje prevziať kontrolu nad krajinou. Armáda je v uliciach Ankary a vojenské jednotky obsadili aj mosty a letisko v Istanbule. Podľa zahraničných médií v Turecku prestala vysielať štátna televízia a znefunkčnili Youtube, Facebook a Twitter. Nad mestami prelietavajú vrtuľníky a stíhačky. Keď obídeme zahraničné médiá a pýtame sa priateľov priamo v Turecku, prekvapivo odpovedajú cez údajne nefunkčný Facebook, pričom ani Twitter a ani Youtube v skutočnosti blokované nie sú. Turci sa pohybujú slobodne bez obmedzení. Len oblasti v spomínaných mestách, kde sa objavila armáda, sú pod špeciálnym režimom. Podľa médií mal v televízii NTV príhovor premiér Yildrim, ktorý ubezpečil obyvateľov krajiny, že nedovolí narušenie demokracie a konflikty.

Ankara

Celý prevrat sa dá zrejme chápať ako reakcia na posledné voľby, kedy prezident Erdogan vyhral napriek tomu, že zastával názory vzďaľujúce sa modernej dobe, či demokracii. Nespokojnosť najmä mladých a vzdelaných Turkov bola počuteľná vo zvyšku Európy. S udalosťami z piatkového večera sa spájajú aj informácie o streľbe, varovnej streľbe, či rukojemníkoch. Mnohé médiá informujú chaoticky. Jasné dôvody a zámer ešte nie sú. Preto budú presnejšie informácie zverejnené v najbližších dňoch. Samotní Turci v tejto chvíli môžu len čakať, čo všetko prinesú nové udalosti v krajine a či vôbec nastanú a aké zmeny.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu