Vojenský prevrat v Turecku, armáda v Istanbule a Ankare - ZN.SK

Vojenský prevrat v Turecku, armáda v Istanbule a Ankare

15. júla v piatok večer sa začal v Turecku vojenský prevrat, ktorý plánuje prevziať kontrolu nad krajinou. Armáda je v uliciach Ankary a vojenské jednotky obsadili aj mosty a letisko v Istanbule. Podľa zahraničných médií v Turecku prestala vysielať štátna televízia a znefunkčnili Youtube, Facebook a Twitter. Nad mestami prelietavajú vrtuľníky a stíhačky. Keď obídeme zahraničné médiá a pýtame sa priateľov priamo v Turecku, prekvapivo odpovedajú cez údajne nefunkčný Facebook, pričom ani Twitter a ani Youtube v skutočnosti blokované nie sú. Turci sa pohybujú slobodne bez obmedzení. Len oblasti v spomínaných mestách, kde sa objavila armáda, sú pod špeciálnym režimom. Podľa médií mal v televízii NTV príhovor premiér Yildrim, ktorý ubezpečil obyvateľov krajiny, že nedovolí narušenie demokracie a konflikty.

Ankara

Celý prevrat sa dá zrejme chápať ako reakcia na posledné voľby, kedy prezident Erdogan vyhral napriek tomu, že zastával názory vzďaľujúce sa modernej dobe, či demokracii. Nespokojnosť najmä mladých a vzdelaných Turkov bola počuteľná vo zvyšku Európy. S udalosťami z piatkového večera sa spájajú aj informácie o streľbe, varovnej streľbe, či rukojemníkoch. Mnohé médiá informujú chaoticky. Jasné dôvody a zámer ešte nie sú. Preto budú presnejšie informácie zverejnené v najbližších dňoch. Samotní Turci v tejto chvíli môžu len čakať, čo všetko prinesú nové udalosti v krajine a či vôbec nastanú a aké zmeny.

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Chvostová píla, reciprocing saw
Chvostová píla: praktická novinka medzi elektrickým náradím

Falošné hlásenie mobilu
Mobil hlási, že potrebujete aktualizáciu? Pozor na podvody

Tučniaky na pochode
Tučniaci na pochode, výborná hra na cesty do auta či vlaku

Zavrieť