ZN.SK
Jeleň, ilustračná foto

Pamätníci železnej opony: České jelene nestretávajú bavorské (nemecké)

Jelene z českej Šumavy neprechádzajú hranicami do Bavorska. Dodnes si po generácie pamätajú elektrický ohradník a tak zostávajú doma…

Že zvieratá učia svoje potomstvo z vlastných návykov, je známe pre zoológov po celom svete. Že sa však niektoré zvyklosti a prvky správania zvierat dokážu prejavovať aj roky po tom, čo nie sú pôvodné skutočnosti aktuálne, to je veľmi prekvapivé. Šumavské jelene na českej strane hraníc dodnes, rovnako ako tie bavorské na druhej strane štátnych hraníc, sa vzájomne nestretávajú.

Jeleň, ilustračná foto

ilustračná foto

Dodnes totiž vnímajú hranice, či skôr pôvodnú prísne stráženú nepriechodnú hranicu a tak sa jej vyhýbajú. Jednoducho preto, že to tak robili ich rodičia.

Jelene uznávajú pôvodnú hranicu z elektrického plotu dodnes

Český projekt Šumavské jeleny niekoľko rokov skúmal správanie jeleňov a zistil, že jelene sa priblížia k  štátnym hraniciam, ale neprechádzajú na druhú stranu v tých miestach, kde boli v minulosti elektrické drôty. Pri ich migrácii národným parkom presne vedia, keď sa blížia k hraniciam. Generáciami vštepená informácia, že priestor nie je priechodný a je teda zbytočne k nemu merať cestu, zostáva v platnosti aj po tom, čo hranica známa aj ako železná opona, je už minulosťou. Akoby žili stále v minulosti a niekto im zabudol túto dôležitú informáciu povedať.

V oboch prípadoch ide o bežný druh jeleňa európskeho. Samotná Šumava sa však môže pýšiť aj raritným výskytom losa európskeho, ktorý sa už nikde inde v Českej republike nenachádza a v ostatných lokalitách už vymrel.

Prečítate si tiež: idnes.cz/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu