ZN.SK
Falošný magazín a facebook reklama

Vo Facebook reklame aj podvodníci: hlásia, že ste vyhrali

Inzertné plochy na Facebooku si prenajímajú aj podvodníci. Kým v minulosti vás nalákali priamo na podvodné stránky, súťaže a rôzne SMS, dnes má krátku zastávku na takmer dôveryhodnom magazíne a potom to začne.

Inzertné plochy na Facebooku si prenajímajú aj podvodníci. To nie je žiadna novinka. Kým v minulosti vás nalákali priamo na podvodné stránky, súťaže a rôzne SMS pofidérne súťaže sťahujúce kredit, dnes to robí ešte sofistikovanejšie. Stačí, aby ste narazili na zaplatenú reklamu nejakého zaujímavého článku. Kliknete a naozaj sa dostanete na článok, ktorý vás informuje o akýchsi zaujímavostiach. Aj my sme magazín so zaujímavosťami, čiže tento podvodník sa hrá na portál podobným nášmu a podobný na 80 ďalších, ktoré na Slovensku sú. Líši sa však v tom, že po pár sekundách skutočného článku sa vám zobrazí hlásenie o úžasnej výhre.

Falošný magazín a facebook reklama

Na obrázkoch je zachytená len prvá časť, bez ďalších presmerovaní, ktoré nasledovali potom.

Úžasná výhra, ktorá vás vyžrebovala

Každá jedna výhra v niečom, kam ste sa ani neprihlásili, je zvláštna. Toto hlásenie vám zobrazí presne výrobcu mobilu, aj keď ide o „iPhone súťaž“. (Apple sa dištancuje od podpory tejto súťaže) a vy máte Lenovo. Faceboiok zobrazuje reklamu na pochybné fingované magazínové stránky streetsmartnews.com (neodporúčame návštevu cez mobilný telefón). Stránky sa prejavia len cez mobil, nie cez počítač. Vyhlásia, že ste vyhrali produkt Apple. Horšiu slovenčinu ste videli možno ak v prekladači.

Niekoľko zarážajúcich faktov:

  • Súťaž sa vás snaží oklamať, že ste naozaj vyhrali
  • Pri pokuse opustiť toto miesto sa vám zobrazí upozornenie, že vašu výhru dajú niekomu inému
  • Viacero slovných spojení a stránok, či zobrazení, upozorňuje, že ste vyhrali, využíva model vášho mobilu. Využíva síce psychológiu, no pri dementnej slovenčine to vyznieva skôr ako vtip.
  • Reklama je natiahnutá z fungujúcich Facebook stránok „Článkománia“, ktoré tento fingovaný magazín podporujú už nejaký čas a svoj obsah maskujú priebežným pridávaním obsahu z čas.sk. Ak ste našli nejakých priateľov medzi fanúšikmi tejto stránky, skúste ich upozorniť.
  • Súťaž je presmerovaná na stránky „facebook.congratswinner.com“, ktoré idú len cez mobil. Vtipné je na nich to, že porušujú viacero zákonov, minimálne ten o nebezpečenstve zámeny, pretože kopírujú Facebook a snažia sa ako Facebook vyzerať.
  • Ak sa snažíte celý nechutný podvod o výhre vypnúť, otvorí sa vám stránka „topvouchers.xyz/iphone/svk1/“ – čo je opäť len falošná stránka hlásiaca niečo viac o opäť nejakej výhre.
  • Pri pokuse odísť sa vám opakovane nepodarí dostať nikam inam. Stránky sú postavené tak, že menej skúsený používateľ je vlastne v pasci. Opakované hlásenia vás nakoniec presmerujú na minimálne dve domény a tie sa zakončia na ďalšej pochybnej doméne „www.ye.sh8.win.space-mobile.co

Hlásenie o výhre sa zobrazuje na 6 mobilných telefónoch zo šiestich. Každý nemôže vyhrať. Pochopiteľne, v skutočnosti sa hlásenie zobrazuje na každom mobile. Každá takáto súťaž je podozrivá. Vždy vás naláka na výhru a registráciu. Úhradu poplatku. Iné súťaže vám do zariadenia inštalujú aplikácie, vírusy, problém ako problém. Problém tejto veci je ako veľmi sa snaží presvedčiť vás, že ste práve vy vyhrali. Je tu však iný zarážajúci problém. Falošný magazín vytvorený len na nalákanie na „zaujímavé“ a „šokujúce“ čítanie. Aká bude asi dôvera v magazíny, keď sa tu budú objavovať aj podvodné fingované miesta ako je tu popisované miesto?

Pripravené v spolupráci s Michalom, Maťou a Hoax.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu