V Indonézii ponúkajú lístky na MHD výmenou za plastový odpad

V Indonézii ponúkajú lístky na MHD výmenou za plastový odpad

V meste Surabaja, ktoré je druhé najväčšie v Indonézii, zaviedli zaujímavú novinku. Mestskú hromadnú dopravu môžete využívať výmenou za plastový odpad. Indonézia, ako ostrovná ázijská krajina, je mimoriadne zaťažená plastovým odpadom. Odhaduje sa, že denne mesto s trojmiliónovou populáciou vyprodukuje niekoľkými stovkami ton plastov. Ten sa dostáva na skládky, zmiešava sa s iným odpadom a sťažuje sa tak jeho recyklácia. Novinka, ktorú mesto zaviedlo.

Plastové fľače a zálohovanie fliaľ

Doprava za plastový odpad

Za 10 kelímkov alebo 5 plastových fliaš môžete cestovať na dvojhodinový lístok. Odovzdávať odpad môžete na predajných miestach s lístkami, ale aj priamo v autobuse, ktorý by mal byť prispôsobený na prepravu odpadu určitého množstva.

Ako myšlienka, aj reálny nástroj

Cestovanie za recyklovanie odpadu je zaujímavým nápadom, ktorý však reálne neprináša skutočný úbytok plastu v uliciach, na čiernych skládkach aj v klasickom odvážanom odpade. Celý nápad je však predsa len nástrojom pre obyvateľstvo, ktoré sa ho chopilo a rado ho ihneď začalo využívať. Fľaše a iný odpad si naozaj reálne odkladajú s tým, že následne využívajú možnosť cestovať. Najmä však celý nápad otvoril spoločenskú otázku. Naštartovala aj niektoré iné nápady a aj pre mesto je to zaujímavé svetové promo, ktorého sa médiá po celom svete radi chytia. Tak ako aj my, v záujme oceniť nápad, šírime túto myšlienku, rovnako budeme radi za akékoľvek iné podoby zaujímavých nápadov, ako na plast okolo nás upozorniť.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.