ZN.SK
Plastové fľače a zálohovanie fliaľ

V Indonézii ponúkajú lístky na MHD výmenou za plastový odpad

V meste Surabaja, ktoré je druhé najväčšie v Indonézii, zaviedli zaujímavú novinku. Mestskú hromadnú dopravu môžete využívať výmenou za plastový odpad.

Zľavy na wellness pobyty

V meste Surabaja, ktoré je druhé najväčšie v Indonézii, zaviedli zaujímavú novinku. Mestskú hromadnú dopravu môžete využívať výmenou za plastový odpad. Indonézia, ako ostrovná ázijská krajina, je mimoriadne zaťažená plastovým odpadom. Odhaduje sa, že denne mesto s trojmiliónovou populáciou vyprodukuje niekoľkými stovkami ton plastov. Ten sa dostáva na skládky, zmiešava sa s iným odpadom a sťažuje sa tak jeho recyklácia. Novinka, ktorú mesto zaviedlo.

Plastové fľače a zálohovanie fliaľ

Doprava za plastový odpad

Za 10 kelímkov alebo 5 plastových fliaš môžete cestovať na dvojhodinový lístok. Odovzdávať odpad môžete na predajných miestach s lístkami, ale aj priamo v autobuse, ktorý by mal byť prispôsobený na prepravu odpadu určitého množstva.

Ako myšlienka, aj reálny nástroj

Cestovanie za recyklovanie odpadu je zaujímavým nápadom, ktorý však reálne neprináša skutočný úbytok plastu v uliciach, na čiernych skládkach aj v klasickom odvážanom odpade. Celý nápad je však predsa len nástrojom pre obyvateľstvo, ktoré sa ho chopilo a rado ho ihneď začalo využívať. Fľaše a iný odpad si naozaj reálne odkladajú s tým, že následne využívajú možnosť cestovať. Najmä však celý nápad otvoril spoločenskú otázku. Naštartovala aj niektoré iné nápady a aj pre mesto je to zaujímavé svetové promo, ktorého sa médiá po celom svete radi chytia. Tak ako aj my, v záujme oceniť nápad, šírime túto myšlienku, rovnako budeme radi za akékoľvek iné podoby zaujímavých nápadov, ako na plast okolo nás upozorniť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu