ZN.SK
ekológia plasty

Za rok zjeme celú plastovú helmu. Mikroplasty a nanoplasty sú rizikom

Plasty sú vo svetových moriach, oceánoch, sú v našich lesoch, pôde, sú všade. Kým v minulosti bol plast považovaný za univerzálnym materiálom

Plasty sú vo svetových moriach, oceánoch, sú v našich lesoch, pôde, sú všade. Kým v minulosti bol plast považovaný za univerzálnym materiálom pre bytových dizajnérov, moderná doba uvažuje viac ekologicky. Plast je však obalovým materiálom a takmer nevyhnutnou súčasťou produkcie a obchodu. Štúdia Svetového fondu na ochranu prírody WWF uviedla, že do ľudského organizmu sa dostáva v priebehu niekoľkých dní obsah plastu porovnateľný s plastom na platobnej karte. (21 gramov mikroplastov za mesiac a viac ako 250 gramov za rok)

ekológia plasty

Slovensko ešte nie je veľmi poznačené prítomnosťou mikroplastov, čiže rozpadnutých drobných plastových čiastočiek, ako v iných krajinách. Aj napriek tomu je takéto zistenie alarmujúce. Plastový odpad sa našiel na dne Mariánskej priekopy a plastové mikročiastočky obsahuje aj ľad v Antarktíde. Najčastejší prísun plastu do tela je cez pitie znečistenej vody. Týka sa to teda predovšetkým rozvojových krajín a krajín s nedostaktom zabezpečenej upravovanej čistenej vody.

Celá hasičská helma zjedená za rok?

Ak sa prepočítajú zistenia WWF pre ilustráciu množstva na ďalšie časové obdobia a v rámci iných predmetov, pôsobí to ešte viac šokujúco. Urobili to napríklad v agentúre Reuters. Lepšie tak môže mať človek predstavu o tom, čo vlastne môže človek prijať do tela. Brali pritom do úvahy objemovú hustotu plastu využívaného pri výrobe rôznych predmetov. Za mesiac tak podľa nich zjeme základnú kocku stavebnice lega (tú s ôsmimi kolíkmi) a za rok množstvo plastu, aké má hasičská helma. Za celý život pritom môže ľudský organizmus skonzumovať až 20 kilogramov plastov.

Plastové fľaše a plasty na pláži

Ak sa plasty nerozkladajú, ale rozpadajú, je to problém

Vážny rozdiel medzi slovami si tak ani neuvedomujeme. Ak sa plast rozkladá, znamená to, že nezostáva plastom, ale sa mení na plyn, prípadne je súčasťou prírodne využiteľnej zmesi, kompostu a pod. Väčšina plastov sa však len rozpadajú. Znamená to, že sa menia na menšie a menšie kusy, ale zachovávajú si svoj objem. Sú rozfúkané, roznesené do okolia. Ako rozptýlené tak zasiahnu väčšiu časť. Mikroplasty sú dnes súčasťou tiel morských rýb, kôrovcov a mäkkýšov. Mušle sa konzumujú celé, čím vzniká riziko prijatia plastov do tráviaceho traktu.

Kto navštívil nie turistické trasy v Indii a Číne, mal možnosť vidieť, ako fungujú miestne rieky. Nie sú riekami, ale odtokom pre masy odpadu. S týmito krajinami však nepohneme. Ich nezodpovednosť ovplyvňuje celý svet. Každá krajina je však schopná zmierniť katastrofu a oddialiť jej príchod v budúcnosti. Dúfajúc stále v to, že sa jedného dňa pridá Čína, India, Bangladéš, mnohé rozvojové krajiny, na niektorých miestach aj Turecko, africké krajiny, Rumunsko, ale neraz aj úmysel či neúmysel vo vyspelejších krajinách.

Zlé správy stále nekončia

Malcolm Hudson z Univerzity v Southamptone prišiel s ešte vážnejším zistením, než sa týka mikroplastov. Upozorňuje na nanoplasty, čiastočky rozpadnutých mikroplastov, ktorých prítomnosť je odhaliť ešte ťažšie a predstavujú ešte horšiu záťaž na prírodu s akou sa ani nepočítalo.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu