ZN.SK
Vltavín a šperky s vltavínom

Šperky s vltavínom, kameňom z inej galaxie

Zelenkavá farba, mimozemský pôvod a náleziská iba v Česku a výnimočne v susedných krajinách. Práve to charakterizuje vltavín, inak tiež nazývaný moldavit.

Zelenkavá farba, mimozemský pôvod a náleziská iba v Česku a výnimočne v susedných krajinách. Práve to charakterizuje vltavín, inak tiež nazývaný moldavit. Ide naozaj o svetový unikát, ktorý inde nemá obdobu. V tomto článku si ho trošku priblížime a pozrieme sa na krásne vltavínové šperky.

Vltavín a šperky s vltavínom

Kde sa tu vlastne vltavíny vzali?

Vznik tohto zeleného drahokamu bol dlho záhadou. Dnes sa vedci najviac prikláňajú k tomu, že ide o dôsledok pádu meteoritu o kilometrovom priemere na Zem pred 15 miliónmi rokov. Po tomto dopade sa mali časti meteoritu aj hornín v jeho blízkosti roztaviť a tlakom boli vymrštené až do vzdialenosti 400 kilometrov. A ich stuhnutím vznikli práve vltavíny, ktoré sú vlastne prírodným amorfným sklom. Miesto, ktoré ešte dnes tento kozmický zásah pripomína, sa nazýva Rieský kráter.

Ako to bolo s pomenovaním

Meno tento výnimočný drahokam získal podľa miesta, kde bol prvýkrát oficiálne nájdený okolo roku 1790, teda poďla Týna nad Vltavou. Prečo sa však označuje aj ako moldavit? Tento názov prvýkrát použil správca zbierok dnešného Národného múzea v Prahe Franz X. M. Zippe roku 1836. A dôvod je prostý – nemecky sa Týnu nad Vltavou hovorí Moldauthein. Termín vltavín sa v českom jazyku objavil až po moldavite v roku 1891. Stalo sa tak na Jubilejnej zemskej výstave, ktorá bola významná ešte z jedného pohľadu – objavili sa na nej prvé šperky práve s týmito kameňmi.

Vltavín a šperky s vltavínom

Dokonale nedokonalé drahokamy

Náhrdelníky či prstene s vltavínom majú jednu zvláštnu vlastnosť – nedokonalosti na tomto kameni sú často vidieť voľným okom. Je to spôsobené bublinkami a nepravidelnou štruktúrou, ktoré zapríčinil spôsob vzniku kameňa. Dva vltavíny ani šperky s nimi tak nikdy nebudú rovnaké a vďaka nim sú tak jedinečné a cenné.

Existujú podobné zelené kamene?

Podobnými zelenými odtieňmi, ako majú vltavíny, sa môžu pýšiť aj olivíny. Líšia sa však tým, že sa na nich môžu objavovať aj prvky žltej alebo hnedej a kamene zvyčajne nemajú okom viditeľné inklúzie. Ak sa teda pri každodenných aktivitách o šperky s inklúziou trochu bojíte, alebo chcete trošku živšie odtiene, olivíny vám môžu preukázať dobrú službu. Olivínové náušnice vyzerajú mladistvo a energicky a vytvoria harmonický celok s prsteňom s olivínom.

Rady pre kúpu šperku s vltavínom

Ak sa obzeráte okrem šperku aj po investícii, môžete siahnuť po surových kameňoch. Cena surových vltavínov podľa predpokladov rýchlo porastie, pretože sa ich zásoby výrazne tenšia. U šperkov ako sú vltavínové prstene však bude z praktických dôvodov pravdepodobne vhodnejší brúsený kameň – navyše pekne vynikne jeho farba.

Vltavín a šperky s vltavínom

Dávajte pozor, aby ste nakupovali u spoľahlivých predajcov. Pre neodborné oko môže byť dosť ťažké rozpoznať, či ide o pravý kameň. Ideálne hľadajte šperkárov, ktorí poskytujú k svojim produktom certifikáty. Jedným z nich je napríklad ateliér KLENOTA.

Vltavíny sú perfektnou voľbou pre ženy so sofistikovaným vkusom a s obľubou zemitých tónov. Patríte medzi ne?

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu