Seniori v modernej dobe: ako sa dokážu lepšie adaptovať?

Seniori v modernej dobe: ako sa dokážu lepšie adaptovať?

Seniori to majú v súčasnej dobe celkom ťažké, pretože všetko sa ovláda cez technológie. V minulosti nebolo toľko vymožeností a oni už nestíhajú držať krok s rýchlym tempom nových technologických doplnkov. Technológie ako také nie sú jediným obmedzením. Seniori, ktorí dokážu používať technológie pritom často majú problém s overovaním kvality informácií, čo sa tiež stáva veľkým otáznikom. Ako lepšie adaptovať seniorov do súčasnej spoločnosti?

Kontakt je nesmierne dôležitý

Najhoršie sa adaptujú seniori, ktorí sú odkázaní sami na seba. Musia si všetko zariadiť a pritom nechcú obťažovať s každou drobnosťou. Rovnako sa však dostávajú k rôznym informáciám, ktoré nemajú s kým prediskutovať. Veľmi podstatné je preto s takýmito ľuďmi udržiavať pravidelný kontakt. Pokojne postačí, ak sa na kontakt využije pevná linka, či telefón pre seniorov. Podstatná je pravidelná komunikácia a udržiavanie blízkeho kontaktu aspoň s niektorým členom rodiny.

Tento kontakt je však často potrebné iniciovať od mladších členov rodiny. Seniori totiž môžu mať pocit, že mladých zaťažujú svojimi nepodstatnými problémami a berú im čas. Dajte si záležať na tom, aby ste v nich utvrdili pocit, že vám na nich záleží. Budete vidieť, že sa na vás často obrátia aj s problémami, ktoré zažíva občas každý z nás a týkajú sa aj dnešnej modernej a rýchlej doby.

Používanie technológií

Pre seniorov je nesmierne podstatné, aby sa cítili v spoločenskom kontakte. Práve v tomto prípade sú súčasné technológie výbornou alternatívou, pretože sa môžu spojiť s ľuďmi s rovnakými záujmami, či názormi. Dôležité je však pochopiť aj problematiku vyhodnocovania informácií, ktorá u starších ľudí často zlyháva. Seniori sa často môžu stať obeťou rôznych útokov, či už cez internet alebo normálne práve na základe ich bezbrannosti a vysokej miery dôvery.

Technológie využívajte, aby ste pomohli starším členom vašej rodiny sa kontaktovať s rodinou. Naučte ich ako sa používajú jednotlivé prístroje, ukážte im ako si overia zdroje, či ako vykonajú základné úkony. Pravidelne s nimi komunikujte, aby ste mali záruku, že sú v poriadku. Technológie sú v správnej forme využitia veľmi prospešné, no na rizikové skupiny ako sú deti a seniori je potrebné pri ich užívaní dohliadať.

Zdroj obrázka: Dragon Images / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.