Thajskí colníci objavili pašerákov a zásielku 136 živých šupinavcov, čoraz viac ohrozenejší živočíšny druh. Spolu so živými zvieratami zároveň objavili takmer pol tony šupín z panciera šupinavcov, ktorý mal byť určený ďalej pre ďalšie ázijské krajiny. V tradičnej ázijskej medicíne sa totiž ich šupiny melú na prášok s vysokým obsahom údajných zdraviu prospešných látok, ale aj ich mäso má byť považované za vynikajúcu delikatesu. To je dôvod, prečo sa zo šupinavcov stalo jedno z najlovenejších zvierat vôbec.
Vo voľnej prírode ich dramaticky ubúda a ich umelý odchov nie je vyrovnateľný úbytku z prírody. Kilogram ich šupín je pritom cenený až na niekoľko tisíc dolárov, čo z neho robí oveľa atraktívnejšieho živočícha. V posledných rokoch viacero krajín celkom zakázalo akékoľvek obchodovanie s týmito zvieratami, alebo časťami ich tela. O to viac sa preto rozmohol čierny obchod, proti ktorému sa darí bojovať len s občasnými úspechmi.
Šupinavec ako živočíšny druh
Šupinavce sú ohrozené živočíchy podobné na pásavce alebo mravčiarov. Ide o jediný druh cicavca na svete, ktorého telo pokrývajú zrohovatené šupiny. V Českej republike sa im hovorí luskoun. Ich telo je pokryté tvrdými šupinami, ktoré zvieraťu slúžia aj ako pancier a v prípade suchého lístia tiež ako nástroj maskovania a splývania s prostredím. Podobnosť s mravčiarmi v rámci telesnej anatómie síce nie je na prvý pohľad zrejmá, no prezrádza ich dlhý lepkavý jazyk, pomocou ktorého sa živia mravcami a termitmi. Vo svete existuje len osem druhov šupinavcov, niektoré obývajú zelenú Afriku, iné južnú Áziu. Kým niektoré druhy žijú v norách a na zemi, ázijské druhy žijú prevažne na stromoch. Anatomicky sa na seba jednotlivé druhy veľmi podobajú. Od Zimbabwe, kde im hovoria Pangolin po indonéziu, kde im hovoria Trenggiling, je to takmer to isté zviera.
Šupinavec krátkochvostý, prezývaný tiež ako šupinavec čínsky, má silný ovíjavý chvost, ktorý zvieraťu slúži na zavesenie na stromoch, kým má všetky svoje končatiny voľné. Dorastá do veľkosti maximálne 80 centimetrov a vážiť môže okolo 5 kilogramov.
Foto: wikipedia