6 amerických mestečiek, v ktorých vám bude mráz chodiť po chrbte

6 amerických mestečiek, v ktorých vám bude mráz chodiť po chrbte

V minulosti plné života, dnes opustené a schátrané. To je osud mnohých amerických miest. Zatiaľčo kedysi sa mohli pýšiť rušnými ulicami, ktoré prekypovali ľudskou vravou pripomínajúcou včelí úľ, dnes zívajú prázdnotou. Ich dávna sláva sa pomaly vytráca aj z historických spisov a sú domovom divokých zvierat. Ste zvedaví, ktoré to z nich sú? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Western a zopár amerických miest duchov

Ak vás zaujmú, nie je náročné ich navštíviť, na vstup do USA vám postačí cestovné povolenie ESTA viza. Mestá, v ktorých sa zastavil čas a podvolili sa prírode majú návštevníkom stále čo ponúknuť. U niektorých vyvolávajú strach a hrôzu z všadeprítomných opustených osád, kde neraz cítia prítomnosť pôvodných obyvateľov, u iných zase nadšenie zo skúmania minulosti.

Bodie

Pofukujúci vietor, ktorý sa pohráva s prašnou cestou, vŕzgajúce dvere opustených salónov. Reč je o opustenom meste Bodie, nachádzajúce sa v Kalifornii. Pomenované je po mužovi, ktorý objavil neďaleko malé množstvo zlata. Informácia o zlate sa šírila veľmi rýchlo a vďaka zlatej horúčke sa zrodilo mesto Bodie. Hlavná cesta mestečka bola popretkávaná 65-timi salónmi a populácia sa pohybovala okolo 10 000 ľudí. Zlato v tejto oblasti nebolo večné, a po vyčerpaní prírodných zásob westernové mestečko ako z filmov, sa stalo opustené. Dnes namiesto zlatokopov, Bodie víta nadšených turistov.

Centralia

Svoju chvíľku slávy si užilo aj mestečko Centralia, ktoré sa nachádza v Pensylvanii. Toto banícke mesto prosperovalo vďaka uhľovej bani, ktorá sa nachádza pod mestom. Bohužiaľ v roku 1962 došlo k nešťastiu, v bani vypukol obrovský požiar. Dodnes oheň stále horí a spod zeme unikajú nebezpečné plyny. Z bezpečnostných dôvodov bolo mesto vysťahované a ostalo napospas bani, ktorá sa stala pánom tejto oblasti. Predpokladá sa, že tu bude vládnuť ešte ďalších 250 rokov.

North Brother ostrov

Ostrov, ktorý dnes slúži ako vtáčia rezervácia, v minulosti pomáhal chorým ľudom. Nachádzala sa tu totižto nemocnica, ktorá sa snažila liečiť pacientov a zároveň ich držať v karanténe, aby sa choroby nerozšírili ďalej. Pacienti postihnutí šarlachom či týfusom boli hospitalizovaní na tomto ostrove. Dnes tu nájdete už len ruiny kedysi preplnenej nemocnice a stavbu pomaly začína pohlcovať príroda. Ostrov sa nachádza v New Yorku.

Virginia City

Nemusíte mat časostroj, aby ste sa vrátili do minulosti, stačí ak navštívite mesto Virginia. Aj toto mesto žalo svoju slávu a doslova praskalo vo švíkoch v období zlatej horúčky. Keď sa pominulo zlato, pominuli sa postupne aj obyvatelia a dnes ich tu nájdete len zopár. Vo vzduchu priam cítiť časy dávno minulé. Ak cestovanie do USA je vaším snom a zároveň sa chcete vrátiť do minulosti, navštívte toto mestečko nachádzajúce sa v Montane.

Kennecott

Mesto sa zrodilo vďaka prírodným zdrojom medi. Aljašské medené bane dali prácu mnohým pracovníkom. Mesto sa začalo postupne rozrastať, nechýbala vtedajšia občianska vybavenosť ako je napr. nemocnica, obchody, školy a pod. Avšak aj z tohto mesta sa život vytratil akosi rýchlo a dnes tu zavítajú len zvedaví návštevníci, ktorí sa chcú aspoň prostredníctvom pozostatkov historických budov vniesť do obdobia, kedy tu vládla meď.

Calico

Keď nie zlato a ani meď, tak potom striebro! To si zrejme povedali obyvatelia vtedajšieho mesta Calico a premenili kalifornské mesto na rušné a vyhľadávané miesto. Avšak tak ako sláva prišla, tak aj odišla. Postupom ako striebro začalo strácať svoju hodnotu, strácalo ju aj mesto. Dnes je Calico súčasťou parku San Bernardino County Park. A aj napriek tomu, že tu už vládnu duchovia, máte možnosť vidieť ešte niekoľko stavieb v pôvodnom stave.

USA je obrovská krajina a vybrali sme len malú ukážku miest, ktoré svoju slávu majú už dávno za sebou. Dnes v nich vládne ticho a líšky tu dávajú dobrú noc. Možno nie sú kozmopolitné a popretkavané mrakodrapmi či butikmi módnych značiek, ale sú dôkazom americkej histórie a určite sa oplatí niektoré z nich navštíviť a na chvíľu sa vrátiť v čase. Zabezpečte si esta usa a pocíťte atmosféru histórie či bývalých obyvateľov!

3.7/5 - (3 votes)
Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.