ZN.SK
Justícia, právo súdnictvo

Drobný podvod a boj za spravodlivosť, priebeh, súd aj vyčíslenie nákladov

Množstvo drobných podvodníkov na Slovensku má na ružiach ustlané. Pre malé podvody sú nepostihnuteľní. Prečo bojovať za vrátenie 200 € ak sú náklady 400 €?

Podvody rozsiahle, ako aj podvody malé, sú vždy len podvodom. Kým pri veľkých sa pri zviditeľnení koná občas pod tlakom a keď má žalovaná strana dostatok financií, zaplatí si prieťahy, pri malých podvodníkoch a malých škodách hovoríme o súdnych pojednávaniach, exekúciách a riešení naozaj len výnimočne. Na to, aby mohol byť malý podvodník, ktorý od vás vylákal 200 EUR stíhaný a odsúdený, totiž musíte preskákať neuveriteľné peripetie. Pokiaľ vás podvodník pripravil o peniaze, je celkom možné, že niekto kedysi dávno postavil slovenské súdnictvo tak, aby sa neoplatilo zaťažovať ich s malými sumami.

Justícia, právo súdnictvo

Poškodení svoj boj vzdávajú na začiatku. Opodstatnene.

Množstvo drobných podvodníkov na Slovensku má už dlhodobo na ružiach ustlané. Pre malé podvody sú nepostihnuteľní. Získať peniaze, alebo odcudzenú vec môže byť priam nemožné, bez pomoci orgánov činných v trestnom konaní, ako sa im zvykne hovoriť, aby to znelo odborne. Pre mizivú menšinu z nich je ich vlastný podvod spojený so zlým svedomím. Tí ostatní sa s tým naučili žiť. Zväčša totiž poškodení nespravia absolútne nič. V prípade, kedy sa nedáte a chcete o 200 EUR bojovať, musíte sa pripraviť na boj s veternými mlynmi. Je priam až neuveriteľné, že tento boj má svoje fázy.

1. fáza: trestné oznámenie pre podvod

Pokiaľ nevyužívate inú inštitúciu súdnej moci priamo, ale idete cez políciu (prípady vylákania peňazí podvodom, klamstvom a podobne, kedy došlo k porušeniu zákona a vašich práv), čakáte trestné stíhanie. Samozrejme, tu sú rôzne prípady a variácie toho, ako to môže prebiehať. Povedzme, že sa páchateľ prizná. Výpovede na polícií a vynakladané vlastné úsilie vec riešiť si žiada pracovný deň, nie víkend a tak prídete o nejeden deň dovolenky. Náklady na dopravu. Ak sú modlitby vypočuté a páchateľ prizná vinu a odmietne zaplatiť, kolobeh sa stále nekončí. Rovnako ako sa nekončí, ak vinu neprizná.

2. fáza: právnik

Nájsť dobrého právnika je vzácne. Nájsť dobrého a cenovo dostupného je takmer nemožné. Ako dobrý vyzerá každý. Právnik je však drahší ako dlžná suma 200 EUR. Len výnimočne nájdete po známosti priateľa s menom zapísaným v komore advokátov, ktorý napíše potrebný list na súd, podá návrh na súdne konania a možno si svoje služby, vedomosti a právomoc naúčtuje na polovicu dlžnej sumy. Po pravde už vám veľa nezostáva, aby ste boli na nákladoch 300 EUR.

3. fáza: súdne poplatky

Súdne poplatky majú rôznu výšku. Tie najbežnejšie sú do 20 EUR. Ťažké je popisovať ku konkrétnemu prípadu, čo všetko bude potrebné uhradiť. Pri ťahaniciach po súde pre „hlúpych“ 200 EUR sa však stretnete s pohľadmi ľudí a zamestnancov, ktorí s niečím takým ani nepočítajú. Ľudia sa súdia pre tisíce, nie pre stovky. Možno to nebudete vidieť v pohľadoch, ale pokojne to možno niekto vysloví ústami.

4. fáza: ďalšie náklady a súd

Za roky, počas ktorých sa nekoná, ste niekoľko krát zabudli na to, že vás niekto obabral o peniaze. Sem tam sa niečo rieši, nesie sa v znamení nákladov na telefón, poštovné náklady, alebo uhradenie nejakej symbolickej odmeny advokátovi, keď tu zrazu súdne pojednávanie, opäť dovolenka z práce a ideálne doprava do mesta, ktoré nie je príslušné k vášmu trvalému pobytu, ale do mesta a miesta príslušného k trvalému pobytu páchateľa (vtedy ak sa trestný čin odohral v zahraničí, alebo v mieste pobytu páchateľa), alebo tam, kde určí súd z opodstatnenej príčiny.

5. fáza: návrh na exekúciu

Po pár rokoch boja, kedy ste už prekročili výšku sumy o ktorú bojujete s právnikom za cenu „po známosti“, po známosti, alebo niekoľkonásobne prekročili s bežným právnikom z pešej zóny, sa možno dočkáte rozsudku. Podvodník však stále nemusí nič zaplatiť, pretože za malú sumu do väzenia nepôjde. Na niečo také potrebujete využiť inštitúciu exekúcie.

6. fáza: podanie návrhu na exekúciu

Podať návrh na exekučné konanie môžete až s doručeným rozsudkom, kde je vám priklepnutá škoda a obžalovaný je poverený úhradou. Dobrovoľne to však nebude. Využiť preto potrebujete exekútora. Podanie návrhu je možné u akéhokoľvek exekútora, kde uhrádzate poplatok vo výške do 20 EUR, prinášate originál súdneho rozhodnutia s fotokópiou, ako aj vlastnoručne napísaný, pokojne na počítači a podpísaný, hárok s prehlásením. To obsahuje meno a bydlisko s dátumom narodenia vás aj žalovaného, údaj o tom, čo žiadate vymáhať exekúciou. Uvádzate pôvodnú sumu, ale aj súdom odsúhlasené úroky za omeškanie. Svojho právnika sa spýtajte na znenie príslušenstva – vyčíslenie nákladov za jeho služby, pretože aj tie si môžete žiadať od podvodníka späť.

Znie to naozaj skvelo, mať možnosť vyžiadať si od podvodníka peniaze aj s úrokmi. Ešte aj všetkými nákladmi na právnika.

7. fáza: prekvapenie v podobe súdneho poplatku

Po pár týždňoch sa opäť dozviete zaujímavý prvok v celom kolobehu návratu 200 EUR k vám. Nemožno zabudnúť na súdny poplatok za podanie exekúcie, v každom prípade v minimálnej sume 16,50 EUR, alebo vyššej, podľa výšky dlžoby. Štát si z vymáhanej sumy pri veľkých sumách berie nejaké percentá. To znamená, že štát má províziu na tom, že ste to vydržali až do fázy exekúcie a aj tých pár percent úrokov za omeškanie vám už nepripadá ako satisfakcia.

8. fáza: čakanie

Keďže na Slovensku postačí nepreberať zásielky a presťahovať sa, podnikať cez niekoho iného, neprihlasovať sa do zamestnania, do poisťovní a vyhýbať sa stykom s bankou a podobne, pre úrady ste neviditeľní. Toto a Slvoensku celkom stačí. Neexistuje spôsob, akým siahnuť na majetok podvodníka, ak žiaden nemá. Stačí, že nehnuteľnosť napíše na deti, sám sa pre úrady javí ako nezamestnaný, hoci pracuje niekde na čierno, či podniká svojou vynaliezavosťou… Popis sa hodí na veľké množstvo ľudí, ktorí vedia, prečo žijú takýto život. Nepreberač zásielok je skrátka neviditeľný, hoci stále býva v rovnakom byte.

Pátranie pre 200 EUR nikto nevyhlási. To jediné, čo vám zostáva, je dúfať, že podvodník nezomrie skôr, ako vy. O niekoľko desaťročí, keď bude v dôchodkovom veku, sa zrejme prihlási k dôchodku a až z neho sa bude dať exekútorom odrezávať dlžná suma po splátkach. Aj tu však platí, že je rozhodujúca výška dôchodku a možno počet všetkých exekúcií na jeho krku.

Príbeh, ktorý možno poznáte. Ak nie, buďte radi.

Celý príbeh je o to viac zábavnejší, že sa s ním spája množstvo starostí a peripetií, do ktorých vstupujete dobrovoľne, hoci skôr by sa dali nazvať ako nevyhnutné. Zábavný aj preto, že dlžná suma vám má prísť na účet, ktorý možno po toľkých rokoch už ani nepoužívate. Za celé roky si tak musíte ponechať bankové konto, alebo ho komplikovane zmeniť v návrhu. Celé roky musíte myslieť a vracať sa na spomienku toho, čo ste prežili cez súdy a druhým môžete odovzdať svoju skúsenosť. Reálne totiž sú mimo dlžnú sumu náklady oveľa vyššie a ich vrátenie nikdy nebude v 100 percentnej výške.

Toto je len jeden príbeh, ktorých máme na Slovensku veľké množstvo. Zostáva výhodné byť podvodníkom, ak nie je vo vašom záujme si udržiavať dobré renomé a spoločenské postavenie. Dokonca sa dá povedať, že je výnosné požičiavať si peniaze a nevracať, ak ide o pôžičky od bežných ľudí. Náhodným ukázaním do davu ľudí by sa pod jediným prstom ukrývala možno štvrtina, ktorá má skúsenosť s nevracaním pôžičky, či podvodom. Zmierenie, to je to, čo im zostáva ako jediná istota, ak nepomáhajú vplyvní spoloční známy, či iné pokusy. To jediné, čo nikdy nerobte, je vyhrážanie. Na jednej strane je podvodník, ktorý vám dĺži peniaze a v rukách má zbraň, ktorou sú vaše výhražky. Žalovaní tak môžete byť razom obaja v dvoch rôznych konaniach. Pre vlastný pokoj mnohí oželejú už vstup do 1. fázy. Tým sme sa vrátili na začiatok. Vyrazte si radšej pozrieť nejakú zaujímavosť, prečítať dobrú knihu, alebo si pozrite nejaký dobrý film. Obohatí to váš život zrejme viac, ako boj proti veterným mlynom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu