ZN.SK
Horná Dolná Nová Lehota, miesto nakrúcania

Seriál Horná Dolná končí. Markíza už pripravuje náhradu – Chatári

Seriál Horná Dolná vznikal takmer výlučne v dedinke Nová Lehota. Kniha Filmové miesta nám podrobne predviedla, kde sa ktoré scény nakrúcali..

Horná Dolná a jej nakrúcanie trvali osem rokov. Nádejný seriál s osobitou pomalou atmosférou zaostalej dediny, mal svoje kvality. Prinášal humor v štýle Slunce, seno... v o trochu modernejšom kabáte. Stále však so starou československou hudbou hrajúcou pri každej možnej príležitosti. Horná Dolná bola úspešná dokonca na toľko, že v niekoľkých krajinách južne od nás dokonca nakrútili re-make slovenského seriálu upraveného na balkánsku, či maďarskú verziu.

Horná Dolná Nová Lehota, miesto nakrúcania
Foto: z článku o Novej Lehote

Horná Dolná bola pre miesto nakrúcania prínosom

Seriál Horná Dolná vznikal takmer výlučne v dedinke Nová Lehota. Kniha Filmové miesta nám podrobne predviedla, kde sa ktoré scény nakrúcali a čo je možné v obci obdivovať aj dnes. Po skončení nakrúcania je otázne, ktoré rekvizity zostanú súčasťou obce. Kakaovník, rovnako ako Dzurova kadzibuda, alebo nápis Krčma na stavbe v centre obce, sú dôležitými zastávkami návštevníkov v obci a dôležitým prvkom pri budovaní miestneho cestovného ruchu. Kniha upozorňuje síce aj na ďalšie lákadlá, no Horná Dolná jednoznačne vedie.

Ak nakrúcanie končí a viac sa filmári v obci neobjavia, znamená to zastavenie príjmu, ale tiež možností miestnych objaviť sa v ďalších scénach. Odmeny za nakrúcanie sa totiž pohybujú v desiatkach eur a tie boli skvelou príležitosťou pre miesto ako je toto a miestnych obyvateľov, ktorí reálne tvorili obyvateľov Hornej Dolnej. O takúto príležitosť by pritom stála nejedna slovenská obec napriek tomu, že sa miestni stretávali s obmedzeniami. Nemohli niektoré miesta meniť, prípadne rezať drevo „dedinským štýlom: hlučne a na dvore“ v čase nakrúcania.

Kde sa niečo končí, iné začína

V éteri TV Markíza pritom nekončí len Horná Dolná, ale tiež seriál Oteckovia. Ten sa už stával nepozerateľným a nezachránili to nové postavy, či nepochopiteľná zápletka s kapelou, skúšaním, láskami a pod. Vytratené kúzlo Oteckov sa skončilo a seriál samotný až teraz. Náhradou majú byť Chatári, nový projekt, ktorý sa ešte len pripravuje. Sami sme pritom zvedaví, na čo sa máme pripraviť. Medializované správy hovoria o možných tvárach z konkurencie. Vzhľadom na kvalitu JOJkárskych seriálov zostáva dúfať, že si neprenesie aj niečo z pomyslených negatívnych nálepiek televíznej dvojky na našom trhu.

Seriál Chatári obsadil niektoré tváre, ktoré prišli o prácu zrušením Hornej Dolnej. Napríklad Marta Sládečková, Sväťo Malachovský alebo Zuzana Kubovčíková Šebová. Scenár pritom vychádza z českej predlohy Osada, uvádzanej aj ako Chatári. Seriál na českých obrazovkách vystriedal iný seriál Most, najmä čo sa týka režiséra Petra Kolečka. Príbeh tvorili obyvatelia chatárskej osady, rozhádaní pre politické názory, aj preto, že to boli Pražáci a Moraváci, večne súperiace tábory. Podobné nájdeme aj u nás, keďže súboj Bratislavčanov s „vychodňarmi“ je na tom podobne.

Potešujúce určite je, že seriál Druhá šanca s Jánom Koleníkom, Líviou Bielovič, Sarah Arató a ďalšími v hlavnej úlohe sa dočká druhej série. Výborne spracovaný seriál z Nemocničného prostredia vyniká kvalitami, aké sa Jojkárskemu seriálu Nemocnica nedarí dosiahnuť. Predovšetkým scénou a jej uveriteľnosťou. Markizácka Druhá šanca nepôsobí kulisovo v štúdiu. Prekvapuje atmosférou, dobrým herectvom, aj výjazdom do exteriéru. Najmä každý hlavný zdravotný prípad má určitý úvod v reálnom svete.

TIP: Kniha venovaná seriálu Horná Dolná je v ponuke kníhkupectva BUX.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu